Jednym z powodów wykluczenia z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest zaleganie przez wykonawcę z zapłatą podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Określenie terminu płatności tych zobowiązań leży w gestii państw członkowskich, ale musi on być pewny i powszechnie znany – orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Trzy włoskie firmy – La Cascina, Zilch i G.f.M. – zgłosiły się w 2002 r. do przetargu ogłoszonego przez włoskie ministerstwo obrony i ministerstwo gospodarki i finansów. W 2003 r. zostały wykluczone z udziału w postępowaniu, ponieważ La Cascina i G.f.M. zalegały z zapłatą składek na ubezpieczenie społeczne, a Zilch z zapłatą podatków. Firmy odwołały się do sądu administracyjnego. Dwie pierwsze stwierdziły, że zaległości uregulowały w późniejszym terminie, a Zilch, że objęła ją amnestia podatkowa i zwolnienie z podatku.
W tej sytuacji sąd zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z trzema pytaniami. Chodziło o wyjaśnienie, w którym momencie uznaje się, dla celów dopuszczenia do udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne, że wykonawca spełnił obowiązek zapłaty składek i podatków? Kiedy powinien dostarczyć dowody, że to zrobił? Czy powinno się uznać, że wykonawca, który zalega z zapłatą albo uzyskał rozłożenie składek na raty lub wniósł sprawę do sądu powszechnego czy organu administracyjnego, bo zakwestionował swoje zobowiązania, wypełnił tym samym te zobowiązania zgodnie z dyrektywą Rady 92/50/EWG z 18 czerwca 1992 r. w sprawie zamówień na usługi. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<