sobota, 15 czerwca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe o fin. publ. Toniemy w procedurach (FundUnijne)

Toniemy w procedurach (FundUnijne)

Skomplikowane procedury, niespójne przepisy prawa, zmieniające się co chwila instrukcje, problemy z podpisywaniem umów i wypłacaniem pieniędzy nie odstraszają instytucji i firm od przygotowywania wniosków o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W sumie złożono ponad 7000 wniosków. Wykorzystanie funduszy jest jednak znikome.


Obawy o wykorzystanie funduszy potwierdza Beata Płonka z Departamentu Wdrażania EFS w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Do trzech działań z EFS wpłynęło blisko 800 wniosków. – Spośród nich zaakceptowano tylko ok. 250 – wyjaśnia. Z kolei na Warmii i Mazurach do lipca 2005 r. o dofinansowanie ze ZPORR ubiegało się 313 wnioskodawców, a umowy podpisało 37.


Najwięcej problemów stwarza obowiązek stosowania ustawy o zamówieniach publicznych, wartość projektu i konieczność przedstawienia zabezpieczenia, np. weksla in blanco. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich minimalna wartość projektu wynosi 60 tys. zł, a maksymalna nie może przekraczać dwukrotności rocznych przychodów wnioskodawcy, a w ZPORR – 20 tys. zł.


Z raportu Stowarzyszenia Klon-Jawor wynika, że przychody w roku 2003 r. połowy z 5300 zarejestrowanych organizacji i fundacji nie przekroczyły 13 000 zł. – Wnioskodawcami mogą być zatem tylko stosunkowo duże organizacje, mimo że małe, lokalne, równie dobrze radzą sobie z pomaganiem bezrobotnym, wykluczonym społecznie czy niepełnosprawnym – mówi Anna Kozieł z przedstawicielstwa Polskich Organizacji Pozarządowych w Brukseli.


W efekcie większość pieniędzy trafia do wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, które nie muszą przedstawiać zabezpieczeń i zdobyły doświadczenie w pisaniu projektów do PHARE. (…)


Więcej na stronach >>Gazety Prawnej<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze