Jeżeli istnieją przesłanki wskazujące, że składnik majątku mógł utracić część swojej wartości, należy oszacować jego wartość odzyskiwalną.
Firmy, których rok obrotowy zbieżny jest z kalendarzowym, mają czas do 31 marca na sporządzenie sprawozdań finansowych. Te spółki, które przygotowują sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej muszą pamiętać, że w tym okresie ciążą na nich szczególne wymagania dotyczące analizy i rozpoznawania utraty wartości aktywów.
Wartość odzyskiwalna
Anna Sirocka, biegły rewident i partner Ernst & Young, przypomina, że zgodnie z zapisami MSR nr 36 Utrata wartości aktywów, jeżeli istnieją przesłanki wskazujące, że dany składnik mógł utracić część swojej wartości, należy oszacować tzw. wartość odzyskiwalną tego pojedynczego składnika i na tej podstawie określić, czy nastąpiła utrata jego wartości.
– W wielu jednak przypadkach oszacowanie wartości odzyskiwalnej pojedynczego składnika aktywów nie będzie możliwe – twierdzi nasza rozmówczyni.
Dodaje, że w takiej sytuacji standard nakazuje ustalić tzw. wartość odzyskiwalną ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy. (…)
Dalsza część artykułu w: >>Gazeta Prawna<<