sobota, 15 czerwca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe o fin. publ. Tytaniczna praca nad nowym BIP-em

Tytaniczna praca nad nowym BIP-em

Przygotowanie listy podmiotów prowadzących BIP, stworzenie systematyki zadań administracji oraz powołanie Centralnej Biblioteki Procedur i formularzy – to główne postulaty dokumentu „Biała Księga Nowego Biuletynu Informacji Publicznej” opublikowanego przez zespół pracujący w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Słuszne pomysły, ze względu na gigantyczne koszty, zapewne nie zostaną zrealizowane.


Celem istnienia BIP jest zapewnienie powszechnego dostępu do informacji publicznej. Brak ujednoliconego systemu witryn, a także wspólnego oprogramowania, przy „martwej” stronie głównej BIP zakończył się zupełną klapą systemu biuletynów. Mieszkańcy nawet nie zdają sobie sprawy, że istnieje internetowy publikator, który zapewnia im oczekiwany „powszechny dostęp do informacji”.


Projekt przekształcenia


Efektem prac zespołu działającego od sierpnia 2005 r. i złożonego z pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, prawników, informatyków i przedstawicieli samorządu na być wypracowanie projektu przekształcenia Biuletynu.


Lektura dokumentu wskazuje, że liczba koniecznych zmian, mimo iż potrzebnych, jest tak wielka (i kosztowna), że nie zostanie zrealizowana. Nie świadczy to o oderwaniu dokumentu od rzeczywistości. Wręcz przeciwnie, pokazuje on, że państwo działa bez wiedzy o liczbie urzędów, bez dokładnego zidentyfikowania konkretnych zadań i działań, jakie poszczególne typy instytucji wykonują, a każdy z nich pracuje na oddzielnych formularzach.


Postulaty


Najważniejszym postulatem „Białej Księgi” jest określenie pełnej listy podmiotów obowiązanych do prowadzenia Biuletynów Informacji Publicznej (wraz z podstawowymi danymi teleadresowymi, typem prowadzonej działalności itd.). Są to setki tysięcy jednostek, które dodatkowo tworzą się i zanikają. Wykonanie (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Samorządu i Administracji<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze