Bardzo oszczędne stosowanie przepisów przy wartości zamówienia od 6 tys. euro do 60 tys. euro, wprowadzenie instytucji centralnego zamawiającego, uproszczone procedury i szybsze rozstrzyganie sporów to główne zmiany w prawie zamówień publicznych wprowadzone nowelą do prawa zamówień publicznych.
Od 25 maja przy zamówieniach o wartości od 6 tys. euro do 60 tys. euro nie będzie się stosowało przepisów dotyczących obowiązku publikacji ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych, terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, terminów składania ofert oraz przepisów dotyczących odwołań i skarg. Tak więc ze środków ochrony prawnej wykonawcy pozostaje tylko protest.
Pojawiły się nowe definicje dynamicznego systemu zakupów i umowy ramowej, zmodyfikowano definicję robót budowlanych. Przez dynamiczny system zakupów ustawa rozumie ograniczony w czasie elektroniczny proces udzielania zamówień publicznych, których przedmiotem są dostawy powszechnie dostępne nabywane na podstawie umowy sprzedaży lub usługi powszechnie dostępne. Umową ramową jest umowa zawarta między zamawiającym a jednym lub większą liczbą wykonawców, której celem jest ustalenie warunków dotyczących zamówień publicznych, jakie mogą zostać udzielone w danym okresie, w szczególności cen i, jeżeli zachodzi taka potrzeba, przewidywanych ilości.
Przez roboty budowlane należy teraz rozumieć wykonanie albo zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, a także realizację obiektu budowlanego w rozumieniu tej ustawy za pomocą dowolnych środków, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.
Obowiązek żądania przez zamawiającego od wykonawców dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu powstaje dopiero od wartości zamówienia określonego przepisami unijnymi. Przykładowo dla robót budowlanych wynosi on obecnie 5 mln 278 tys. euro, co w złotych daje (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<