niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona główna Artykuły Wewnętrzne zagrożenia IT w Europie 2006

Wewnętrzne zagrożenia IT w Europie 2006

Badanie opierało się na ankietach przeprowadzonych wśród menedżerów IT z 410 firm z całej Europy. Firmy z kolei reprezentowały różne branże:


Przez lata zwykło się uważać, iż największym informatycznym zagrożeniem dla firmy są ataki hackerów oraz szkody wyrządzane przez wirusy komputerowe. Tymczasem okazało się, iż europejscy eksperci IT za źródło największego niebezpieczeństwa uważają kradzież poufnych danych. Co więcej przyczyną takich incydentów są, według nich, najczęściej sami pracownicy.


Unia Europejska nie wydała do tej pory żadnych dyrektyw, które nakazywałyby zgłaszanie przypadków kradzieży poufnych informacji. Firmy z kolei nie kwapią się do tego, nie tylko z powodów finansowych. Szefowie korporacji zdają sobie bowiem sprawę, iż takie zajście uderzyłoby w wizerunek firmy i negatywnie wpłynęło na zaufanie klientów. Skutkiem tego jest brak precyzyjnych danych na temat zagrożenia wyciekiem poufnych informacji wśród europejskich firm i instytucji.W raporcie przytacza się następujące wnioski:  • 78% ekspertów IT uważa, że kradzież danych jest głównym zagrożeniem bezpieczeństwa informacji.
  • Z możliwych następstw naruszenia bezpieczeństwa danych, pracownicy działów IT najbardziej obawiają się wycieku poufnych informacji (93%).
  • Tylko 11% respondentów było przekonanych, że bezpieczeństwo danych w ich firmie nie zostało naruszone w ciągu ostatniego roku – liczba ta odzwierciedla liczbę firm stosujących zabezpieczenia przed wyciekiem danych. 42% uczestników badania przyznało, że w ich firmach miały miejsce od jednego do pięciu incydentów, natomiast 37% nie mogło z całą pewnością powiedzieć, że nie zdarzył się żaden taki incydent.
  • Brak standardów to według 42% badanych główny problem w implementacji zabezpieczeń.
  • Tylko 16% badanych firm posiada zabezpieczenia przed wypływem poufnych danych a 32% ma zamiar takie zaimplementować w przeciągu 3 lat.
  • Za główne kanały wycieku firmowych danych uważa się: przenośne nośniki danych, pocztę elektroniczną oraz fora dyskusyjne.Badanie przytacza także statystyki wykorzystywania przez organizacje poszczególnych technologii bezpieczeństwa informacji:
[źródło: InfoWatch , tłumaczenie: Viruslists.pl ]

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze