poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Wydatki pod kontrolą resortu

Wydatki pod kontrolą resortu

ROZMOWA Z PAWŁEM SZAŁAMACHĄ, WICEMINISTREM SKARBU PAŃSTWA


Ministerstwo Skarbu Państwa wydało zarządzenie określające szczegółowy zakres badań w spółkach z udziałem skarbu państwa. Ma to zapobiegać wyprowadzaniu pieniędzy z tych firm.


■ Zarządzenie nr 37 ministra skarbu państwa z 24 listopada 2006 r. nakazuje nowe zasady wyboru biegłego rewidenta dla spółek z udziałem skarbu państwa oraz szczegółowe wytyczne co do przeprowadzania badania. Skąd pomysł wprowadzenia nowych zasad?


– Zauważyliśmy, że w poprzednich latach obowiązek badania przez biegłego rewidenta w wielu przypadkach był tylko formalnością. Wyglądało to w ten sposób, że zarządy de facto tak organizowały proces wyboru biegłego rewidenta, żeby badanie przeprowadzała przyjazna dla zarządu firma.


Dlatego określiliśmy procedurę wyboru audytora: obowiązek ogłoszenia w prasie, czas zgłaszania ofert i to, co powinno być w nich ujęte, oraz konieczność wyboru biegłego przez radę nadzorczą. Koperty z ofertami nie mogą być otwierane przez zarząd, a dotychczas tak bywało.


Rada nadzorcza określa zakres działań biegłego rewidenta, zawiera umowę i ją egzekwuje. Sprawozdanie finansowe ma być informacją dla właściciela o firmie, nie laurką dla zarządu.


■ Badanie ma pozwolić na ocenę sytuacji finansowej. Zarządzenie natomiast zakłada jego badanie metodą pełną? Czy wprowadzenie takiego rozwiązanie nie mija się z celem?


– Metodę pełną – co należy podkreślić – wybraliśmy dla ściśle określonych obszarów. Ponieważ całe sprawozdanie finansowe to kilkadziesiąt pozycji, wybraliśmy te pola, które dotychczasowo służyły do wyprowadzania pieniędzy ze spółek.


Przykładowo, w wielu firmach zauważyliśmy, że takimi obszarami są koszty zarządu. Spółki miały w tym obszarze nieuzasadnione wydatki, ale opinia o sprawozdaniu finansowym była pozytywna. Dlatego nakierowaliśmy audytorów na ten obszar. (…)


Dalsza część artykułu w: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze