ROZMOWA Z PAWŁEM SZAŁAMACHĄ, WICEMINISTREM SKARBU PAŃSTWA
Ministerstwo Skarbu Państwa wydało zarządzenie określające szczegółowy zakres badań w spółkach z udziałem skarbu państwa. Ma to zapobiegać wyprowadzaniu pieniędzy z tych firm.
■ Zarządzenie nr 37 ministra skarbu państwa z 24 listopada 2006 r. nakazuje nowe zasady wyboru biegłego rewidenta dla spółek z udziałem skarbu państwa oraz szczegółowe wytyczne co do przeprowadzania badania. Skąd pomysł wprowadzenia nowych zasad?
– Zauważyliśmy, że w poprzednich latach obowiązek badania przez biegłego rewidenta w wielu przypadkach był tylko formalnością. Wyglądało to w ten sposób, że zarządy de facto tak organizowały proces wyboru biegłego rewidenta, żeby badanie przeprowadzała przyjazna dla zarządu firma.
Dlatego określiliśmy procedurę wyboru audytora: obowiązek ogłoszenia w prasie, czas zgłaszania ofert i to, co powinno być w nich ujęte, oraz konieczność wyboru biegłego przez radę nadzorczą. Koperty z ofertami nie mogą być otwierane przez zarząd, a dotychczas tak bywało.
Rada nadzorcza określa zakres działań biegłego rewidenta, zawiera umowę i ją egzekwuje. Sprawozdanie finansowe ma być informacją dla właściciela o firmie, nie laurką dla zarządu.
■ Badanie ma pozwolić na ocenę sytuacji finansowej. Zarządzenie natomiast zakłada jego badanie metodą pełną? Czy wprowadzenie takiego rozwiązanie nie mija się z celem?
– Metodę pełną – co należy podkreślić – wybraliśmy dla ściśle określonych obszarów. Ponieważ całe sprawozdanie finansowe to kilkadziesiąt pozycji, wybraliśmy te pola, które dotychczasowo służyły do wyprowadzania pieniędzy ze spółek.
Przykładowo, w wielu firmach zauważyliśmy, że takimi obszarami są koszty zarządu. Spółki miały w tym obszarze nieuzasadnione wydatki, ale opinia o sprawozdaniu finansowym była pozytywna. Dlatego nakierowaliśmy audytorów na ten obszar. (…)
Dalsza część artykułu w: >>Gazeta Prawna<<