Interpelacja nr 6763 do ministra finansów w sprawie kształcenia audytorów wewnętrznych
Audytor wewnętrzny to stosunkowo nowy zawód. Od stycznia 2005 roku funkcję tę może pełnić osoba, która zdała odpowiedni egzamin przed specjalną komisją powołaną przez Ministerstwo Finansów. Istnieją firmy, które prowadzą szkolenia na audytora wewnętrznego, np. Instytut Europeistyki w Warszawie. Ostatnio jednak zaniechał szkoleń ze względu na decyzję Minister Finansów.
1. Czy prawdą jest to, że Ministerstwo zawiesiło przeprowadzanie egzaminów na audytora wewnętrznego? Jeśli tak, to jakie były tego przyczyny?
2. Czy preferowane są jakieś szczególne wymagania, które powinien spełniać kandydat na audytora wewnętrznego?
3. Czy Ministerstwo Finansów prowadzi szkolenia audytorów?
Poseł Monika Ryniak Warszawa,
dnia 30 stycznia 2007 r.
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację nr 6763 w sprawie kształcenia audytorów wewnętrznych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną pismem z dnia 23 lutego 2007 r., znak: SPS-023-6763/07, interpelację Pani Poseł Moniki Ryniak dotyczącą statusu oraz kształcenia audytorów wewnętrznych, uprzejmie informuję i wyjaśniam.
W dniu 8 grudnia 2006 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 249, poz. 1832). Powołana ustawa (dalej ˝nowela˝) weszła w życie z dniem 29 grudnia 2006 r., powodując istotną zmianę stanu prawnego w zakresie wymogów wykonywania zawodu audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Znowelizowane przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.) nie przewidują składania egzaminu na audytora wewnętrznego przed komisją powołaną przez Ministra Finansów. W związku z powyższym Komisja Egzaminacyjna, która funkcjonowała na podstawie art. 59-61 tej ustawy (przepisy uchylone przez art. 1 pkt 24 noweli), definitywnie zakończyła swoją działalność.
Dalsza część artykułu w: >>podatki.pl<<