Nie ma znaczenia fakt przekazania obowiązków w zakresie prowadzenia rachunkowości jednostki głównej księgowej, bo to kierownik ponosi odpowiedzialność za prawidłowe jej prowadzenie – uznała Główna Komisja Orzekająca.
W sprawie obwiniony był dyrektor szkoły. Komisja I instancji uniewinniła go od zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Komisja uznała, że za wykazanie w rocznym sprawozdaniu z wykonania planu wydatków samorządowej jednostki budżetowej danych niezgodnych z danymi w ewidencji księgowej odpowiada główna księgowa, której kierownik jednostki przekazał obowiązki w zakresie prowadzenia rachunkowości jednostki. Z takim orzeczeniem nie zgodził się jednak zastępca rzecznika I instancji, który wniósł odwołanie do GKO.
Domagał się uznania kierownika za winnego i wymierzenia mu kary nagany, ponieważ to on, jako kierownik jednostki, odpowiada za całość gospodarki jednostki, w tym również za błędy w sprawozdaniu. Nie zwalnia go z odpowiedzialności przekazanie obowiązków głównej księgowej. Obwiniony wniósł natomiast o utrzymanie w mocy orzeczenia I instancji. Podczas rozprawy przed GKO dyrektor stwierdził, że żaden kierownik nie jest w stanie stwierdzić, czy sprawozdanie jest sporządzone prawidłowo, ponieważ musiałby je sam sporządzać. Główna Komisja skierowała sprawę do ponownego rozpoznania.
Po ponownym rozpoznaniu komisja I instancji uznała dyrektora za winnego i postanowiła odstąpić od wymierzenia kary. Komisja stwierdziła, że obwiniony błędnie przyjął, że powierzenie obowiązków za rachunkowość zwalnia go z jakiejkolwiek weryfikacji sprawozdania. Obwiniony od tego orzeczenia się odwołał do GKO. W odwołaniu przyznał, że to nie on sporządzał sprawozdanie, ale osoba do tego wykwalifikowana i to ona powinna ponieść konsekwencje swoich błędów. Wniósł o uniewinnienie lub skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<