Jeżeli w czasie orzekania w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia tego naruszenia, stosuje się ustawę nową, z tym że należy stosować ustawę obowiązującą w czasie popełnienia naruszenia, jeżeli jej przepisy są korzystniejsze dla sprawcy.
STAN FAKTYCZNY
Komisja I instancji uznała byłego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej winnym nieumyślnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych, ponieważ przekroczył zakres upoważnienia do zaciągania zobowiązań. Zdaniem I instancji, do naruszenia doszło w momencie zawarcia umowy na dostawę i montaż sprzętu komputerowego dla jednostki, bez posiadania na ten cel środków finansowych.
UZASADNIENIE
GKO uznała, że przepisy obowiązujące w momencie popełnienia czynu przez obwinionego były względniejsze, a w konsekwencji nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Ponadto komisja I instancji nie wykonała zaleceń Głównej Komisji Orzekającej dotyczących pogłębionej analizy materiału dowodowego w omawianej sprawie. W pierwszym orzeczeniu GKO przekazała sprawę do ponownego rozpoznania. Chodziło o to, że zarzucono obwinionemu, że zaciągnął zobowiązanie ponad plan finansowy jednostki, natomiast w materiale dowodowym nie było dokumentu ani zeznań świadków, które potwierdzałyby, że faktycznie doszło do przekroczenia planu finansowego. Obwiniony twierdził, że (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<