niedziela, 14 kwietnia, 2024

Zmiana formuły egzaminu

Egzamin na audytora wewnętrznego według nowej formuły odbędzie się 5 września. Oznacza to m.in., że zainteresowane osoby powinny same sprawdzić, czy zostały do niego dopuszczone.


Przepisy dotyczące nowych zasad przeprowadzania egzaminów zaczęły obowiązywać od 1 lipca. Zostały one wprowadzone rozporządzeniem ministra finansów z 24 czerwca 2006 r. w sprawie sposobu organizowania i przeprowadzania egzaminu na audytora wewnętrznego oraz działania komisji egzaminacyjnej (Dz.U. nr 112, poz. 766). Zgodnie z jego przepisami skrócono czas trwania egzaminu pisemnego z 270 do 240 minut. Jednak, jak twierdzi Bożena Zwolenik, dyrektor Departamentu Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Finansów, nie powinno to utrudnić egzaminu zdającym.


– Z obserwacji 16 przeprowadzonych sesji egzaminacyjnych wynika, że skrócony czas jest w zupełności wystarczający – wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Elementem, który ma niewątpliwie ułatwić zdawanie egzaminu, jest połączenie części testowej i zadaniowej. Dzięki temu kandydaci na audytorów mają swobodę w wyborze kolejności rozwiązania poszczególnych części. Należy również pamiętać, że obecnie lista osób dopuszczonych do egzaminu jest zamieszczana na tablicy ogłoszeń w siedzibie Ministerstwa Finansów oraz na stronie internetowej ministerstwa na 10 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu. Osoby dopuszczone do egzaminu nie dostaną zatem, jak to było dotychczas, pisemnego zawiadomienia drogą pocztową. Powinny więc sprawdzić, czy znajdują się na liście zamieszczonej na stronie internetowej.


Do pierwszego egzaminu w nowej formule przystąpi około 300 osób. Według Bożeny Zwolenik, tak duże zainteresowanie egzaminem nie jest jednorazowe. Zawód audytora wewnętrznego cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród ekonomistów. To około 60 proc. wszystkich zainteresowanych.


– W ciągu ponad 3 lat do egzaminu przystąpiły 4823 osoby, z czego 43 proc. (2095) otrzymało certyfikat. Jednak nie jest to jeszcze wystarczająca liczba osób z takimi uprawnieniami – informuje rozmówczyni. (…)


Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze