czwartek, 12 września, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Zrewidowano biegłych rewidentów

Zrewidowano biegłych rewidentów

Krajowa Komisja Nadzoru w ciągu ostatnich trzech lat skontrolowała 2034 podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych. Wnioski są niepokojące. Zdarza się, że biegli przygotowują opinie i raporty z datą wcześniejszą od daty sporządzenia sprawozdania finansowego.


Jakość badań przeprowadzanych przez uprawnione do tego podmioty bywa niepokojąca – wynika z kontroli przeprowadzonych przez Krajową Komisję Nadzoru nad pracą biegłych rewidentów. Komisja kończy w tym roku trzyletni okres działania. Przyszedł zatem czas na podsumowania. A jest o czym mówić. Kontrole – w łącznej liczbie 2034 podmioty – wykazały liczne nieprawidłowości.


Okazuje się, że wiele obszarów działania biegłych rewidentów wymaga udoskonalenia. Powinno ono objąć jakość pracy, a przede wszystkim minimalizowanie ryzyka wynikającego z wyrywkowego i ograniczonego charakteru badania. – Musieliśmy rozstrzygnąć, jak daleko wchodzić w zagadnienia merytoryczne, związane z warsztatem biegłego rewidenta oraz metodologią badania sprawozdań. Wątpliwości zostały rozwiane, gdy komisja zaczęła otrzymywać skargi na pracę biegłych rewidentów, a charakter zarzutów nakazywał sprawdzenie prawidłowości metod i technik badania – poinformował Mirosław Kośmider, sekretarz Krajowej Komisji Nadzoru.


O niskich kwalifikacjach biegłych informują m.in. przedsiębiorcy. Skarżą się, że firma musi sama dużo poprawiać, bo uwadze biegłego umykają istotne szczegóły. Biegli odpowiadają, że nie kontrolują zapisów, tylko bilans i rachunek wyników. Tymczasem, zdaniem przedsiębiorców, audyt powinien polegać na kontroli całej dokumentacji firmy. Gdyby audyt był prowadzony rzetelnie, to nie mielibyśmy afer paliwowych i innych podobnych – podkreślają przedsiębiorcy.


Kontrole pokazują konkretne nieprawidłowości. Najwięcej związanych jest z jakością pracy biegłych. W praktyce często zdarzają się np. opinie i raporty z datą wcześniejszą od daty sporządzenia sprawozdania finansowego.


Komisja ocenia nieprawidłowości, biorąc pod uwagę istotność danego zjawiska. Kluczowym kryterium jest ryzyko, jakie wiąże się z określoną nieprawidłowością. Chodzi o ryzyko odpowiedzialności biegłego za popełniony błąd, jak też ryzyko dla odbiorcy opinii i raportu. (…)


Dalsza część artykułu na stronach >>Gazety Prawnej<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze