niedziela, 28 kwietnia, 2024

kierownik jednostki – główny księgowy

Home Forum Sektory Samorządy kierownik jednostki – główny księgowy

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 20)
  • Autor
    Wpisy
  • #14683
    elka
    Uczestnik

    Mam pytanie i proszę o pomoc.
    Czy główny księgowy gminnego zespołu obsługi zajmujący się obsługą szkół i opsu może być zarazem kierownikiem tej jednostki?

    #14684
    terka
    Uczestnik

    Nie, absolutnie nie może.
    Znam przypadek taki sam, jak ten, o którym piszesz, kontrola (chyba RIO, ale mogę to sprawdzić) zakwestionowała taki stan rzeczy.

    #14685
    terka
    Uczestnik

    sprawdziła – RIO.
    Nakazali przestrzegać przepisów art. 45 ustawy o finansach publicznych.
    I mają rację – główny księgowy to pracownik, której kierownik jednostki powierza…
    Zatem sam sobie, w opisywanym przypadku 😀

    #14686
    elka
    Uczestnik

    No właśnie tego się obawiałam, to jednak jest tak mała jednostka, że kierownik jednostki nic tam nie robi i zastanawiałam się nad takim wyjściem. Kj idzie na emeryturę, główna księgowa się zwolniła i moglibyśmy połączyć te funkcje 😈

    #14687
    terka
    Uczestnik

    Obawiam się, że jednak będzie to niezgodne z przepisami, choć mało „ekonomiczne” rzeczywiście.
    Proponuję kierownikowi dołożyć zadań 😀

    #14688
    kikcloud
    Uczestnik

    Uwaga!
    Zwracam uwagę na Art. 44. 1. Kierownik jednostki sektora finansów publicznych, zwany dalej „kierownikiem jednostki”, jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej, w tym za wykonywanie określonych ustawą obowiązków w zakresie kontroli finansowej.
    2. Kierownik jednostki może powierzyć określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej pracownikom jednostki. Przyjęcie obowiązków przez te osoby powinno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym jednostki.

    #14689
    kacha
    Uczestnik

    Skoro jest taka mała, to może racjonalniej byłoby zastanowić się nad likwidacją jednostki i przejęciem zadań i pracowników przez któryś z referatów czy wydziałów w urzędzie. 😉

    #14690
    elka
    Uczestnik

    To jednak niemożliwe, ponieważ ten urząd ma bzika na „obniżaniu kosztów” urzędu poprzez przenoszenie izadań do podległych jednostek organizacyjnych.
    Czyli nic się nie da zrobić? Może jakiś dopuszczalny prawem pomysł?

    #14691
    terka
    Uczestnik

    A jakież to „obniżanie kosztów”, skoro i tak kasa dla jednostek organizacyjnych idzie z jednego worka – budzetu gminy? 😆

    Nie wiem, czy da się coś zrobić. Zawsze można zmniejszyć wymiar etatu (kierownikowi), ale to śliskie, bo jak miałby rzetelnie i w sposób ciągły sprawować nadzór nad pracą i funkcjonowaniem jednostki?

    #14693
    elka
    Uczestnik

    Wg mnie to śmieszne, ale tak się chcą niektórzy kierownicy wykazać przed prasą, wyborcami iż ich koszt urzędu na 1 mieszkańca jest najmniejszy, a wydatki jednostek nie są brane pod uwagę w takich rankingach.

    #14694
    kikcloud
    Uczestnik

    No to jeszcze raz! Główny ksiegowy „powstaje” przez powierzenie mu obowiązków przez kierownika jednostki. A zatem jeżeli kierownik nie powierzy obowiązków sam pełni rolę GK. 😀

    #14695
    terka
    Uczestnik

    No to masz – kawałek komentarza na ten temat:
    „Do obowiązków głównego księgowego należy wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi. Sformułowania tego nie można utożsamiać z dysponowaniem środkami publicznymi (o którym stanowią m.in. art. 1 pkt 3, art. 3, art. 47 ust. 1, art. 53 ust. 4 pkt 1, art. 154 ust. 2 u.f.p.). Dysponent, na podstawie przyznanych mu kompetencji, podejmuje merytoryczne decyzje o wydatkowaniu środków publicznych w określonej wysokości i na określony cel. Przez wykonywanie dyspozycji rozumieć należy wszelkie czynności o charakterze technicznym, wynikające z decyzji kierownika jednostki lub osoby przez niego upoważnionej. Rola księgowego ogranicza się do wykonywania czynności prawnych bez materialnego dysponowania zasobami pieniężnymi lub rachunkami pozwalającymi na wykonywanie płatności [P. Gaudemet, J. Molinier, Finanse.. ., s. 265]. Wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi obejmuje zapewnienie pod względem finansowym prawidłowości umów zawieranych przez jednostkę sektora finansów publicznych, terminowość dochodzenia przysługujących jej należności i roszczeń spornych oraz spłaty zobowiązań.

    Reguła rozdzielenia funkcji dysponenta środków publicznych i głównego księgowego ma na celu zapobieganie niebezpieczeństwu nadużyć i nieprawidłowości, jakie niesie ze sobą dokonywanie wydatków ze środków publicznych. „Jeżeli pragnie zapobiec się nadużyciom, do jakich mogłoby skłaniać dysponowanie zasobami publicznymi, należy stworzyć dwie wyraźnie rozdzielone kategorie funkcjonariuszy obsługujących operacje wydatkowania (…). Zadaniem dysponentów jest podejmowanie decyzji administracyjnych, które generują wydatki. Nie mają oni jednak materialnego dostępu do pieniężnych środków publicznych i nie przeprowadzają żadnych operacji kasowych. Księgowi natomiast są obciążeni fizycznymi operacjami dokonywania wydatków, czyli płatnościami; ich rola ogranicza się do rozporządzania środkami pieniężnymi i sprawowania kontroli” [P. Gaudemet, J. Molinier, Finanse publiczne, Warszawa 2000, s. 254-258].

    Ja myślę, że RIO miało rację, kwestionując taki stan rzeczy.
    I ponadto, wydaje mi się, że stanowisko głównego księgowego w jst jest stanowiskiem obligatoryjnym, własnie ze względu na specyfikę prawidłowości „obrotu” tymi środkami.
    Po to właśnie ustawodawca tak szczegółowo określił prawa i obowiązki gł. księgowego (zwróćcie uwagę, że może odmówić wykonania czynności, która w jego ocenie nie jest zgodna z prawem – a więc pełni rolę straznika finansów publicznych, ma prawo bronić ich nawet przed swoim szefem). 😀 😀 😀

    #14702
    kikcloud
    Uczestnik

    No to mamy temat do dyskusji ❓

    #14711
    terka
    Uczestnik

    No, możnaby dyskutować, czemu nie 😀
    Tylko co w zwiazku z tym zrobić z RIO, które tak to interpretuje?

    #14723
    kikcloud
    Uczestnik

    Na interpretację najlepsza jest prośba o podanie podstwy prawnej 😀

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 20)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.