wtorek, 30 kwietnia, 2024

jak przejsc od obszaru ryzyka do zadania audytowego

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna jak przejsc od obszaru ryzyka do zadania audytowego

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #20997
    marta
    Uczestnik

    Witajcie!

    Mam problem ze zrozumieniem tematu dotyczacego planu rocznego, a mianowicie: po wyodrebnieniu obszarow audytu a w ramach nich obszarow ryzyka, nie wiem jak przejsc do zadan audytowych. Jednym slowem w momencie, w ktorym mam uporzadkowane obszary ryzyka wg malejacego ryzyka, jak na podstwie takiego uszeregowania zrobic liste zadan audytowych na nastepny rok?

    Dziekuje z gory wszystkim za slowa wyjasnienia….

    #20998
    mama0454
    Uczestnik

    O rany, Ty już myślisz o przyszłorocznym planie ? Robimy go przecież do końca grudnia.
    A merytorycznie, to ja od razu z obszarów audytu wyodrębniam zadania zapewniające. Natomiast każde wybrane zadanie zapewniające przechodzi analizę ryzyka, dzięki której wyodrębniam obszar o największym ryzyku w danym zadaniu i za niego się biorę.

    #21000
    lucy
    Uczestnik

    jw.
    Z jednego obszaru można wyodrębnić do kilkunastu tematów zadań zapewniających. Jeżeli twoim obszarem jest np. bezpieczeństwo jednostki – to jeszcze wiecej.

    #21170
    marta
    Uczestnik

    Dzieki za wsparcie 🙂 pytanie tylko,czy w rocznej analizie ryzyka powinnam oszacowac ryzyko dla kazdego zadania audytowego czy tylko dla obszarow. Wydaje mi sie ze dla obszarow, ale jezeli tak, to jak potem zdecydowac ktore zadania w danym obszarze wybrac?

    #21172
    mareksp
    Uczestnik

    całe szczęście wg nowego rozporządzenia do celów planu identyfikujemy i sporządzamy listę obszarów działalności (=obszarów ryzyka). W planie rocznym nie musimy podawać tematów zadań audytowych. Jednak rozeznanie wstępne co do zakresu audytu musi być dokonane już na etapie planu, gdyż musimy podać czas planowany w osobodniach na realizację poszczególnych zadań zapewniających. Dlatego też proszę kierownictwo aby w ramach swoich uwag (priorytetów) formułowali dla obszarów wysokiego ich zdaniem ryzyka, tematy czy zagadnienia do objęcia zadaniem. Temat zadania musi się znaleźć dopiero w programie zadania audytowego, a więc na etapie analizy przed wykonywaniem zadania zapewniającego.

    #21173
    wiolka
    Uczestnik

    Ja mam opracowany podział na obszary ryzyka i w każdym obszarze po kilka zadań, czasem tylko jedno w obszarze. Występuję do Kierownictwa o punktację (kilka osób – powiat) dla obszarów ryzyka i jednocześnie zadań w obszarach. Tabela zawiera 4 kolumny: obszar punktacja zadanie punktacja. Obszary ryzyka i przypisane im zadania mam podzielone odrębnie dla starowstwa i oddzielnie dla jednostek. Do planu audytu wchodzą 4 obszary, które otrzymają najwyższą punktacje, niezależnie czy są ze starostwa czy z jednostek. A wybór zadań – wg najwyższej puntacji w „swoim” obszarze”.
    Pozdrawiam

    #21174
    marta
    Uczestnik

    Dzieki Wam ludzie za pomoc. Jak widac po pytaniach dopiero raczkuje w temacie… ale mam nadzieje, ze i ja kiedys bede mogla byc komus pomocna!
    Pozdrowienia z Krakowa!

    #21175
    marta
    Uczestnik

    Ja co prawda nie jestem z jednostce samorządu ale w sektorze prywatnym ale część rozwiązań się ze sobą pokrywa…. Jeżeli chodzi o to ryzyko to u mnie tylko jednym z kryteriow planuje dac jako uwagi kierownictwa/zarzadu. reszta to materialność, częstotliwość, wyniki wcześniejszych kontroli, jakość zarządzania, rotacja pracowników itp. Obszary mam pogrupowane w dzialalnosc podstawowa i wspomagajaca i dla kazdej z grup inne kryteria – stosownie takie, jakie maja sens. W sumie kryteriow w mojej ocenie powinno byc ok. 5 i dla kazdego potem przypisuje wage i tak mam wynik ostateczny. A oceny kierownictwa to juz na koncu biore pod uwage. Ostatecznie audyt powinien byc niezalezny, a nie robic to co inni uwazaja… tak mi sie wydaje… ale tak jak mowie, moja wiedza na razie ma charakter barzdiej teoretyczny…

    #21177
    adela
    Uczestnik

    W tym roku to trochę prościej. Trwają przewałki ze zmianą władzy, to porządną analizę przeprowadzę w roku przyszłym. Plan na rok następny ustalam na podstawie oceny, która była zrobiona w roku ubiegłym.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.