piątek, 26 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Zadanie audytowe

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Zadanie audytowe Odpowiedz na: Zadanie audytowe

#21248
terka
Uczestnik

Gospodarki materiałowej nie robiłam. Natomiast w pozostałym zakresie:
trzeba zbadać, czy jest ewidencja środków trwałych:wink: Przez ewidencję śrosków trwałych rozumiem nie tylko ewidecję księową (konto 0-11 i 0-13), ale takze księgi inwentarzowe prowadzone w komórce administracyjno-gospodarczej. Jeśli jest, to czy jest kompletna – sprawdzałam, czy środki są oznakowane i znajdują się w ewidecji (zrobiłam to wybiórczo, nie sposób sprawdzić całości, jeśli sprzetu jest dużo). Można takze dokonać takiego badania wychodząc od faktury na jakiś sprzet czy środek – sprawdzić, czy został ujęty w obu ewidencjach.
Sprawdzałam też, czy środki zostały ujęte w odpowiedniej ewidecji (do 3.500 i powyzej 3.500). Sprawdzałam także, czy wartość składnika majątku (trwałego) została ustalona prawidłowo (jesteśmy płatnikiem VAT). Tu podkreślam, że zadanie robiłam w 2007 lub 2008 r., nie wiem, czy nic się w tej kwestii nie zmieniło.
Oczywiście dla mnie istotne było także to, czy była instrukcja gospodarowania mieniem, w tym zasady likwidacji.
W likwidacji – trzeba sprawdzić, czy odbywało się to zgodnie z procedurą instrukcją likwidacyjną. Jeśli procedury nie ma, to czy przynajmniej jest należycie dokumentowane i uzasadniane.
Oraz, czy zlikwidowanie środka znalazło odzwierciedlenie w ewidencji.
Jędrek ma rację – trochę duży ten zakres, jak na jedno zadanie. Poza tym jeśli wyjdą ci jakieś braki w ewidencji, czy niezgodność w zakresie posiadanego mienia, to inwentaryzacja pewnie też nie wyjdzie dobrze.
I jeszcze jedno ważne jest, czy są okresowo uzgadniane stany ewidencji księgowej i ksiąg inwentarzowych. Jeśłi tego się nie robi, łatwo narobić bałaganu.