sobota, 10 kwietnia, 2021

Odpowiedz na: kontrola 5 %

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna kontrola 5 % Odpowiedz na: kontrola 5 %

#2681
terka
Uczestnik

Witam,
fliper, jeśli jesteś audytorem, nie kontrolerem, to zgodnie z wyjaśnieniem MF zamieszczonym w zakładce „najczęściej zadawane pytania” nie powinieneś dokonywać kontroli 5% wydatków.
Cytuję:
„Czy audytor wewnętrzny może przeprowadzać tzw. kontrolę 5%, o której mowa w art. 28b i 127 ust. 2 i 3 ustawy o finansach publicznych?

Zgodnie ze Standardami audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych (Komunikat Nr 2 Ministra Finansów z dnia 30 stycznia 2003 r. Dz.Urz. Min.Fin. Nr 3, poz. 14), audytor wewnętrzny powinien być niezależny, zarówno w sferze operacyjnej (nie powinien być narażony na próby narzucenia obszarów audytu, wpływania na sposób wykonywania pracy i przekazywania wyników), jak i organizacyjnej (podlega bezpośrednio kierownikowi jednostki). Oznacza to, że audytor wewnętrzny nie powinien wykonywać obowiązków w ramach działalności operacyjnej jednostki, w tym przeprowadzać tzw. kontroli 5% (art. 28b i art. 127 ust. 2 i 3 ustawy o finansach publicznych), bowiem wiązałoby się to z jego zaangażowaniem w działalność operacyjną z zakresu nadzoru. Zaangażowanie audytora w jakikolwiek rodzaj działalności operacyjnej powodowałoby naruszenie jego obiektywizmu, a w konsekwencji uniemożliwiałoby wydanie bezstronnej oceny tej działalności”.

Pozdrawiam