sobota, 10 kwietnia, 2021

Odpowiedz na: kontrola 5 %

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna kontrola 5 % Odpowiedz na: kontrola 5 %

#2709
terka
Uczestnik

Witam,
przestrzegam przed czytaniem „literalnym” przepisow ustawy o finansach publicznych.
Możnaby sie bowiem długo spierać o definicję jednostek „nadzorowanych” w przypadku zapisu art. 127.
Nie zgadzam sie z interpretacją, która prowadzi do tego, ze kontrole 5% prowadzi się w jednostach podległych i nadzorowanych a więc nie w „swojej”. To znaczy, że np. w urzędzie gminy nie należy wykonywać tego obowiązku?
W komentarzu do ustawy o finansach publicznych Cezarego Kosikowskiego napisano, że: „w art. 127 chodzi przede wszystkim o wpływ zarzadu j.s.t. na wykonywanie uchwały budzetowej przez jednostki organiazcyjne urzedu (zwlaszcza wydział lub referat finansowy). Kierownik urzedu ponosi bowiem odpowiedzialność w zakresie dyscypliny finansów publicznych z tytułu „nadzoru” nad działalnością urzędu”.

Wiec jak najbardziej w swojej jednostce też należy dokonać kontroli 5% wydatków.

A w zakresie samej kontroli przestrzegania realizacji procedur należy również sprawdzić, moim zdaniem terminowość realizacji wydatku -czy faktury zapłacono w terminach, wynikających z postanowień umów, których dotyczą. Bowiem zaciągniecie zobowiązania to nie to samo, co dokonanie wydatku.
Pozdrawiam