poniedziałek, 21 września, 2020

3 maja do odpracowania?

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna 3 maja do odpracowania?

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #4316
    piotr
    Uczestnik

    Zgodnie z art. 130 KP dzień wolny w dniu 3 maja trzeba odpracować w innym dniu wolnym od pracy (np. sobota).
    Jednak podobno w prasie pojawiły sie artykuły dowodzące, że 3 maja nie trzeba odpracowywać.
    Czy Wiecie coś na ten temat?

    #4318
    terka
    Uczestnik

    Witam,
    owszem, znalazłam w Lexie wśród tez publikacji do art. 130, że w Rzeczpospolitej (2006/1/24) K. Stefański napisał, co następuje (wklejam całość z Lexa):
    „Stefański K. T P artykuł Rzeczposp. 2006/1/24 t.-1
    Dni, które trzeba odpracować.
    Nie można mówić o dniach wolnych od pracy, jeśli de facto pracownik nie zostaje zwolniony z tego obowiązku, ale jedynie sam obowiązek jest przełożony na inny dzień. Jeżeli zatem ustawa [z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy] zwalnia z obowiązku pracy, to nie można nikogo zobowiązywać do wykonania tego obowiązku w innym dniu, tylko dlatego, że dwa dni wolne wypadły w jednym tygodniu.
    Nie można tu zastosować zasady, zgodnie z którą nowsze prawo ma pierwszeństwo przed prawem starszym (lex posterior derogat legi priori), gdyż ustawa o dniach wolnych wprowadza generalną zasadę, a art. 130 § 2 k.p. jedynie tę zasadę ma precyzować. Jest to bowiem przepis dotyczący technicznego obliczania nominału pracy, nie zaś norma, którą można zakwalifikować jako zasadę prawa pracy.
    Stefański K. T P artykuł Rzeczposp. 2006/1/24 t.-2
    Dni, które trzeba odpracować.
    Prawo do dni wolnych jest uprawnieniem konstytucyjnym. Art. 66 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. Skoro ustawa o dniach wolnych określa je, a kodeks pracy nakłada obowiązek odpracowania tych dni, to wątpliwości, moim zdaniem, budzi zgodność unormowania kodeksowego [art. 130 § 2 k.p.] z Konstytucją RP. „

    Pozdrawiam

    #4320
    izmi
    Uczestnik

    Witam,
    w pracy mam stanowisko pomorskiego PIPu, że w maju są 22 dni pracujące 😕
    niestety stanowisko Pana Stefańskiego jest tylko jego opinią 🙁
    najprawdopodobniej i tak będzie różnie w różnych urzędach: jedni wybiorą soboty, drudzy wydłużą czas pracy o 15 minut…
    nie pierwszy raz jedna ustawa kłóci się z drugą 👿
    zauważcie, że w grudniu sytuacja się powtarza…
    pozdrawiam 🙂

    #4322
    gabi
    Uczestnik

    a w listopadzie święto wypada w sobotę, więc pracodawca musi dać pracownikom jeden dzień wolnego dodatkowo. Dla mnie to absurd ale takie mamy prawo. Jeśli macie ustalony np. 3-miesięczny okres rozliczeniowy to nie ma problemu w IV kwartale bo czas pracy się zrównoważy (listopad z grudniem).
    W kwestii odpracowywania święta zobaczcie na stronę ministerstwa pracy – tam jest opinia, interpretacja (jak zwał tak zwał), w każdym razie pismo dotyczące tej sprawy. Wynika z niego, że wcale nie ma obowiązku odpracowania – decyzja należy do pracodawcy ale są pewne konsekwencje z tym związane. Polecam to pismo jak jeszcze go nie czytaliście.

    #4323
    adela
    Uczestnik

    Nie wgłębiałem się w szczegóły, ale uzyskałem informację od kadrowej, że pracodawca decyduje, czy należy ten dzień odpracować. Tak jak pisze „gabi”. W mojej firmie nie odpracowujemy.

    #4327
    miszaw
    Uczestnik

    Witam.
    W Rzeczpospolitej znalazłem artykuł, wg którego jeżeli w Regulaminie pracy obowiązującym w danej jednostce znalazł się zapis, że wszystkie soboty są dniami wolnymi od pracy, to Cytat z Rzeczypospolitej, Tytuł artykułu: W tym roku jedna sobota w maju będzie robocza”
    „Okazuje się, że prawo do wyznaczenia pracy w majową sobotę nie przysługuje wszystkim pracodawcom. Nie skorzystają z niego ci przedsiębiorcy, którzy w swoich przepisach wewnątrzzakładowych, np. układzie zbiorowym czy regulaminie pracy, zagwarantowali personelowi wszystkie soboty wolne. Oni nie mogą nakazać odrobienia podwójnych świąt, bo „korzystniejsze od kodeksu pracy postanowienie układu zbiorowego pracy wyłącza stosowanie reguł kodeksowych” – czytamy w interpretacji Głównej Inspekcji Pracy. Wobec tego ich personel będzie pracował w tym miesiącu krócej o jeden dzień.”
    U mnie w jednostce właśnie na podstawie kodeksu Starosta zdecydował o nieodrabianiu żadnego święta.
    Pozdrawiam Michał

    #4328
    miszaw
    Uczestnik

    I zapomniałem dodać jeszcze, że nie można z tytułu nieodpracowania święta obniżyć pracownikowi wynagrodzenia

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.