piątek, 12 sierpnia, 2022

Apteka szpitalna

Home Forum Sektory Służba zdrowia Apteka szpitalna

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #16368
  tomeks
  Uczestnik

  Witam.
  Jestem w trakcie audytu w Dziale Zaopatrzenia Medycznego i stwierdziłem, iż regulamin porządkowy szpitala regulujący zadania poszczególnych komórek stanowi, iż w/w dział sprawuje merytoryczny nadzór nad apteką szpitalną. I to by było wszystko na ten temat, nie ma żadnej wzmianki o zadaniach dla apteki, co więcej nawet w zadaniach DZM nie ma zadań jakie pełni apteka. Wydaje mi się, iż korzystne byłoby wprowadzenie albo regulaminu wewnętrznego dla apteki albo uzupełnienie regulaminu porządkowego, bo tak naprawdę z obecnych przepisów wewnętrznych nie wynika kto zaopatruje szpital w leki, sprzęt med. itp. Ponadto nie ma przepisów regulujących obieg dokumentów związanych z zamawianiem przez oddziały leków. Co prawda zadania aptek szpitalnych są regulowane przez prawo farmaceutyczne, no ale po pierwsze są to ogólne założenie, po drugie – moim zdaniem – założenia prawa farmaceutycznego powinny zostać zaimplementowane do przepisów wewnętrznych szpitala i ewentualnie doprecyzowane.
  W rozmowie z osobą odpowiedzialną za organizację szpitala dowiedziałem się, że nie ma potrzeby doprecyzowania regulaminu porządkowego tym bardziej wprowadzania regulaminu wewnętrznego dla apteki. Zatem zwracam się do Was moi mili, jak to u Was wygląda i co o tym wszystkim sądzicie. 🙂

  #16370
  paris
  Uczestnik

  Robię aptekę i nie tylko prawo farmaceutyczne reguluje przepisy ale również rozporządzenia w sprawie wydawania z apteki produktów i wyrobów medycznych ,podstawowych warunków prowadzenia apteki.Apteka bierze również udział w ustaleniu Receptariusza szpitalnego i pracy podczas przetargów a więc jak można to robić bez ustalenia w przepisach wewnętrznych?Po co regulaminy innych jednostek one też przecież są tworzone na podstawie przepisów ustawowych

  #16372
  tomeks
  Uczestnik

  Ja się z Tobą zgadzam, że powinno to być uregulowane w przepisach wewnętrznych, tylko że zbiła mnie odpowiedź osoby, która jest odpowiedzialna za organizację – jej zdaniem uzupełnienie regulaminu porządkowego i/lub wprowadzenie regulaminu wewnętrznego apteki jest niepotrzebne.
  Inna sprawa czy w Waszych jednostkach wprowadzono umowy o współodpowiedzialności (dla pracowników magazynów). Bo u mnie tego nie ma i też postuluję aby taką instytucję wprowadzić.

  #16395
  tamara
  Uczestnik

  u mnie jest umowa o współodpowiedzialności dla pracowników apteki; w regulaminie zamówień publ. są zadania apteki dot. udziału w przetargu i w reg. porządkowym też

  #16418
  paris
  Uczestnik

  U mnie nie ma umów o współodpowiedzialności pracowników Apteki .Czego one dotyczą konkretnie?

  #16422
  tomeks
  Uczestnik

  Jest to dodatkowy instrument (obok zakresów odpowiedzialności) powodujący przeniesienie odpowiedzialności (np. za niedobory) na pracowników. Zobacz sobie art. 125 Kodeksu Pracy i Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie. (Dz. U. Nr 60 z 1996 r., poz. 275).
  Inna kwestia – czy istnieje u Was instrukcja obiegu dokumentów dla apteki ew. działu zaopatrzenia medycznego? U mnie czegoś takiego nie ma i zastanawiam się czy nie winno się wprowadzić takowego tworu 🙂

  #16435
  ziuk
  Uczestnik

  Zadaniem apteki szpitalnej jest dostarczenie niezbędnych leków na oddziały. Wcześniej jednak przyjmuje leki, odpowiednio je składuje i zabezpiecza np: leki narkotyczne. Spełnia zatem funkcje magazynowe co oznacza, że zatrudnieni tam pracownicy winni posiadać klauzulę materialnej odpowiedzialności.Istotną sprawą jest również sposób dokumentowania przychodów i rozchodów leków w tym zapasów, które stanowią aktywa jednostki i podlegają rygorom ustawy o rachunkowości(ewidencja tam prowadzona jest księgą pomocniczą a kontrolę nad nią winien sprawować główny księgowy). Jak to poszczególne jednostki rozwiązują trudno mi powiedzieć, moim zdaniem winno to przebiegać w sposób wyżej przedstawiony.

  #16436
  tomeks
  Uczestnik

  Zgadzam się, z tym że instrukcja obiegu dokumentów księgowych to jedno natomiast, wszelkie dokumenty dotyczące np. zakupu leków i zaopatrywania klinik/oddziałów to drugie. W artykule 86 ust. 4 pkt 2 stwierdza się, iż „w aptekach szpitalnych poza udzielaniem usług farmaceutycznych ustalane są procedury wydawania produktów leczniczych lub wyrobów medycznych przez aptekę szpitalną na oddziały oraz dla pacjenta”. A zatem taka instrukcja obiegu dokumentów moim zdaniem jest pożądana inaczej będzie wyglądał schemat zakupu leków na „cito”, inaczej w ramach podpisywanych umów, a inaczej w ramach art. 4 ust. 8.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.