poniedziałek, 6 grudnia, 2021

audyt finansowy

Home Forum Sektory Wojskowe Jednostki Budżetowe audyt finansowy

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
 • Autor
  Wpisy
 • #19501
  andrzejm
  Uczestnik

  Wódz prosił mnie abym zbadał prawidłowość dokonanych wydatków (celowość, zgodność z przepisami prawa, rzetelność księgowań) oraz zgodność ksiąg rachunkowych ze sprawozdawczością – koniec roku 2009. Nie wiem jak się za to wziąść, termin jaki wyznaczył 2 tygodnie ( tak jakby badanie bilansu ?) Pomóżcie proszę.Może jest dobra ogólnie dostępna literatura na ten temat? Podpowiedzcie proszę od czego zacząć i na co przede wszystkim zwrócić uwagę aby dać rzetelne zapewnienie że wszystko jest/nie jest ok w tym temacie. Bardzo proszę o pomoc

  #19503
  wojak
  Uczestnik

  NIE WIERZĘ!!! Jaja sobie chyba z nudów robisz?
  😆 Nie wierzę, że to Ty zadajesz takie pytanie!
  Sprawdź, czy bilans jest na zero 😉
  Powiedz wodzowi, że skoro Ty jesteś audytorem, to z pewnością wszystko jest OK!

  #19504
  las
  Uczestnik

  Zacząłbym od planu wydatków (podstawa planowania i celowość), jego wykonania i odstępstw od planu. Wydatki to między innymi zakupy towarow, materiałów, usług, produktów – a więc czy dokonano ich zgodnie z ustawą PZP, zgodnie z uregulowaniami wewnętrznymi. Księgowania tych operacji – sprawdzić z ZPK obowiązującym w MON. Przy okazji przyjrzeć sie kontroli merytorycznej tych wydatków. Na podstawie „obrotówki”(zestawienie obrotow i sald) sprawdzić roczne sprawozdania z wydatków. Ale tak myśle, że rzetelnie to można w dwa tygodnie wykopać 100 metrów okopów plutonem wojska (gdy nie ma zmarzlin), a nie zrobic audyt w tak szerokim zakresie. Jest pewno jeszcze sporo spraw , które pominąłem, a które by wyszły w trakcie zadania. Coś ten twój szef (wódz) przesadził z tym terminem. To nie poligon !!!!!!!! Pozdrawiam.

  #19508
  j
  Uczestnik

  zgodnośc zapisow w ksiegach rachunkowych ze sprawozdawczością to nic innego jsk porownanie sald i obrotow na dzień sporządzania sprowozdania z danymi w sprawozdaniu
  Wojak rozkrecasz sie

  #19509
  andrzejm
  Uczestnik

  Serdeczne dzięki wszystkim a do WOJAKA jestem ciekaw czy na takie pytanie odpowiesz swemu WODZOWI tak jak tu na forum i zachowasz pracę Pozdrawiam

  #19510
  ryszard
  Uczestnik

  Andrzejku,widzę ,ze masz problem.I to bardzo poważny,szkoda ,ze” zasada punkt widzenia zależy od punktu siedzenia „jest scisle przestrzegana na forum.A przecież chodzi o to,zeby wymieniac poglady ,wspomagać.
  Masz do mnie adres ,moja żona jest niezłym biegłym rewidentem i głownym księgowym duzej instytucji,bliska osoba z rodziny jest skarbnikiem dużego powiatu.Pisz do mnie nie czekaj.
  Co do wodza to wiem,że żadna przyjemnośc wielka pocalować GO w cztery litery,ale skutki tego opłakane….
  czekam
  rycho

  #19514
  wojak
  Uczestnik

  [QUOTE BY= jędrek]
  Wojak rozkrecasz sie [/QUOTE]

  Przepraszam! Rzeczywiście, po zastanowieniu przyznaję rację, że sprawa nie jest błaha.
  Po pierwsze – musiałoby to być zadanie „poza planem”. Jak głęboko należałoby badać problem?
  Przy okazji – w minionym tygodniu wpłynęło do jednostki pismo „z góry” przypominające, że zaczęła obowiązywać nowa uofp, która za brak AW wyraźnie wprowadziła sankcję w postaci naruszenia dyscypliny fp. Zauważyłem też „na rynku” gwałtowne zwiększenie popytu na audytorów. Podmiotów „zobowiązanych” znacznie przybyło. Wysypu audytorów nie zauważyłem…
  Co oczywiście o niczym nie świadczy – jak wódz chce mieć audyt poza planem, to informować, ze wykonanie planu jest zagrożone i do roboty.
  Pozdrawiam!

  #19520
  ziuk
  Uczestnik

  Jeżeli nigdy nie byłeś księgowym to Ci będzie cieżko.Musisz dokonać analizy pozimej i pionowej bilansu i udowodnić,że to się wszystko zgadza z dokumentacją prowadzoną zgodnie z wdrożoną w jednostce politykąrachunkowości, a głównie z uatawą o rachunkowości. Sporo jest tu testowania dokumentów począwszy od grupy 1 -10 planu kont.
  Ale wszystko jest do wykonania – „jakie pytanie taka odpowiedź”

  #19521
  andrzejm
  Uczestnik

  ZIUK dzięki za podpowiedź ale ta złośliwość na końcu chyba nie jest potrzebna Samo pytanie natury ogólnej powinno Ci dać do myślenia, że mam dość ogólne pojęcie o temacie inaczej zadałbym szczegółowe pytanie no ale każda wypowiedź świadczy też o człowieku, który jej udziela Pewnie że nie można przeprowadzić tu wykładu na temat badania bilansu i zgodności prowadzenia ksiąg rachunkowych z rzeczywistym działaniem gospodarczym bo nie to miejsce i czas ale można przybliżyć temat podając przystępnie napisaną literaturę na ten temat lub choćby hasłowo zaznaczyć czym miałbym się zająć a nie być delikatnie mówiąc uszczypliwym i traktować kogoś z góry Myślę że przy tej wiedzy którą posiadasz też nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania które postawi przed Tobą przyszłość Jeszcze raz dziękuję i życzę Ci wszystkiego najlepszego

  #19522
  ryszard
  Uczestnik

  Jeszcze trzy grosze ode mnie, niektore odpowiedzi nieco mnie dziwią.Nie rozumiem komu i czemu mają słuzyc wypowiedzi ( może prztyczki?)na pytanie-prośbę Andrzeja.Z praktyki audytorskiej nieraz się już się przekonałem,że jest tak”dziś moje ( problemy) a jutro Twoje ( problemy).
  Andrzej,uważam Ciebie za aw rzetelnego i profesjonalistę,nie mam wątpliowosci -dasz radę..
  Trzym sie ciepło..
  rycho

  #19523
  ziuk
  Uczestnik

  Zostałem źle zrozumiany, wypowiedź „jakie pytanie taka odpowiedź” dotyczyła zlecajacego audyt, który w ciągu 2 tygodni polecił zbadanie tak rozległego tematu. Skoro tak to wykonam zadanie, ale mogę nie ująć w nim wszystkiego.
  Jeżeli tak postawionym sformułowaniem obraziłem Cię Andrzejm to przepraszam.

  #19524
  audytor-jw
  Uczestnik

  Andrzej współczuje, wódz przesadził z terminem i zakresem.
  I tak sobie myślę, czy zamiast badać tego wszystkiego w szczegółach, sprawdzić tylko czy istnieją kontrole, które mają zapewnić te wszystkie sprawy, np. wydatki – obieg dokumentów i aprobaty w zakresie celowości, zgodności – kto, kiedy zatwierdza i przez „czyje ręcę” przechodzą, rzetelność księgowań – czy istnieją mechanizmy kontrolne w zakresie kompletności (np. rejestry faktur i ich porównanie z księgą), podział obowiązków i podpisy pod dekretacją (kto rejestruje fv, kto robi przelewy, kto dekretuje, i kto wprowadza do systemu, zgodność księgi ze sprawozdawczością – jeżeli stosujecie Kraba i SFINKSA to sprawdż czy są odpowiednie kontrole aplikacji systemu czy sprawozdania są poprawiane dodatkowo „ręcznie”, itp.
  Jeżeli chodzi o „wytyczne” do oceny sprawozdań finansowych polecam schemat KOWIP, jak są mocne mechanizmy kontrolne w tym zakresie to będzie OK.

  #19525
  terka
  Uczestnik

  Andrzeju, trzymaj się:wink: Gdybym nie wiedziała, co mam robić w danym zagadnieniu i poczytała większość wypowiedzi w tym wątku, to bym się załamała 😆
  Po pierwsze – o ile rozumiem, twoja jednostka ma formę jednostki budżetowej. Sporządza więc sprawozdania budzetowe z wydatków i dochodów. Sprawozdanie finansowe (bilas) w obecnej chwili Cię wcale nie obchodzi, skoro szef prosił o zbadanie finansowe na koniec roku 2009 – bilans z pewnością nie jest jeszcze zrobiony, ani nawet nikt się nim jeszcze nie zajmuje.
  I dobrze, bo nie wiem, jak Ty, ale ja w badaniu bilansu zbyt mocna nie jestem:wink:
  Reszta nie jest trudna.
  ja zrobiłabym to tak: wybrałabym próbę umów zawartych przez jednostkę (jakiś rejestr pewnie macie) i na ich podstawie sprawiłabym, czy zostały zawarte w odpowiednim trybie ustawy pzp, czy płatności były zgodne z umową (wysokosć i terminy – tu ew. sprawdzasz, czy nie ma ryzyka zapłaty odsetek), sprawdzasz ksiegowania tych faktur (właściwa klasyfikacja budżetowa, odpowiednie konto) – tu wyjdzie ci np. czy księgują przez konto kontrahenta (201), bo znam szereg przypadków, że to konto się pomija, a potem są problemy z ustaleniem zobowiązań jednostki do sprawozdania Rb-28S.
  Oprócz tego dobrałóabym próbę z faktur (jeśli macie dużo drobnicy, tj. zakupów poza pzp). Zobisz to samo – księgowania, terminy zapłaty.
  Przy okazji wyjdzie ci, czy obieg dokumentow nie jest dziurawy, czy nie przetrzymuje się faktur w komórkach, co moze powodować opóźnienia w zapłacie.
  No a potem zostaną ci już tylko sprawozdania budżetowe, ale to proste jest, ktoś tu już o tym pisał.
  Przy okazji może zobacz, czy ewidencjonujecie wydatki strukturalne i sporzadzacie sprawozdanie WS.
  Pozdrawiam:smile:

  #19526
  wojak
  Uczestnik

  Spróbuj:
  AUDYT SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH – GABRUSEWICZ W. RED., wydawnictwo: PWE, 2010,
  AUDYT FINANSOWY – WINIARSKA K., wydawnictwo: PWE, 2009
  Przez dwa tygodnie (a czas mija) możesz zrobić to, co napisał Jędrek – On ma rozeznanie.

  #19528
  podhale
  Uczestnik

  Tylko to co napisała terka (zresztą bardzo rzeczowo) czym różni się od kontroli??

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.