poniedziałek, 19 kwietnia, 2021

audyt plan finansowy

Home Forum Sektory Służba zdrowia audyt plan finansowy

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #4696
  saba
  Uczestnik

  Proszę o opinię. W moim szpitalu plan finansowy zakłada stratę, czy w Waszych szpitalach też tak jest. Nie jesteśmy jednostką budżetową, choć dysponujemy środkami publicznymi. NFZ coraz słabiej kontraktuje. Płaci tylko część ponadlimitów. Polityka szpitala powinna zakładać coraz większe ograniczenia świadczeń ze szkodą dla pacjenta.
  Ścisły monitoring kosztów powoduje obniżenie kosztów, gdzie tylko się da. Pozwala to na uzyskanie minimalnej straty. Jak u Was radzą sobie z tym problemem?
  Pozdrawiam

  #4698
  phobos
  Uczestnik

  witaj w moim było podobnie…..Cóż taka specyfika branży, w której przyszło nam pracować.
  Właśnie zaczynam audyt przygotowywania i realizacji planu fin. szpitala. Jak masz jakieś pytanka czy sugestie chętnie podyskutuję.

  Pozdrawiam

  Marcin

  #4701
  saba
  Uczestnik

  Jeżeli chodzi o plan to właśnie kończę audyt w tym zakresie. Badałam poszczególne etapy: planowanie, opiniowanie prze Radę Społeczną, analiza i monitoring, sprawozdawczość. Plan zakładał dosyć sporą stratę (mimo, że koszty zostały obcięte- nie zawsze uważam były one realne), polityka kierownictwa, która nakładała ścisłe limity na zużycie, ciągły monitoring spowodowały, że realizacja planu wypadła bardzo dobrze. Wyszliśmy z minimalną stratą. Niestety uważam, że brak porządnej polityki zdrowotnej ogranicza nas bardzo. Niemożliwość świadczenia usług odpłatnie zamyka drogę do rozwoju. Mamy możliwości aby leczyć i to metodami na najwyższym poziomie.
  Zastanawiam się nad podsumowaniem. Nieprawidłowością jest na pewno brak rachunku ekonomicznego, ale zalecenia chyba pominę co ty na to?

  #4707
  phobos
  Uczestnik

  Witaj Saba!
  co do rachunku ekonomicznego, a właściwie jego braku, to możesz w sprawozdaniu napomknąć, że jego przeprowadzenie byłoby wskazane przy tworzeniu planu fin. na rok przyszły.
  Mam pytanie czy w Twoim szpitalu są jakieś regulacje dotyczące tworzenia planów fin. (kto za co odpowiada, terminy przesyłania propozycji, czy istnieje jakiś harmonogram realizacji planu itp.)?

  #4708
  saba
  Uczestnik

  U nas w szpitalu są procedury kontroli wewnetrznej, ale one raczej sa stworzone żeby mieć. Plan tworzony jest na bazie kosztów roku poprzedniego, skorygowany o ewentualne zmiany. Każda komórka dostaje plan w swoim zakresie i co miesiąc jest sprawozdanie z wykonania planu. Przekroczenia są analizowane, osoby odpowiedzialne muszą uzasadnić przekroczenie. A jak to jest u Ciebie?

  #4709
  phobos
  Uczestnik

  U mnie są procedury kontroli fin., ale przygotowanie planu jest w nich opisane po łebkach. W procedurze jest opisane o co chodzi z planem finansowym, ale nigdzie nie jest przpisana odpowiedzialność, ani nie są wkazane żadne terminy.
  Jak jest w rzeczywistości to jeszcze nie wiem, ponieważ rozmowa z głównym księgowym jest przede mną.
  Powoływałaś się na jakieś przepisy zewnętrzne?

  #4710
  saba
  Uczestnik

  Tylko na ustawę o finansach publicznych i ustawie o zakładach opieki zdrowotnej oraz Rozp MZ w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru nad samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej i nad jednostkami transportu sanitarnego. Kierowałam się też statutem, procedurami i zakresami obowiązków

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.