środa, 8 maja, 2024

Audyt w jednostce, która ma audytora???

Home Forum Sektory Samorządy Audyt w jednostce, która ma audytora???

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #15413
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    Wiem, że to już piątek i pewnie nikomu nic już nie chce się robić, ale znowu mam mały problem wymagający przedyskutowania…..
    Wydział zajmujący się zdrowiem w związku ze złą sytuacją szpitala, dla kórego jesteśmy organem założycielskim, planuje przeprowadzić kontrolę lub audyt ściśle finansowy, która zdiagnozowałaby jego sytuację. W związku z tym wystąpił do audytora wewnętrznego powiatu (w porozumieniu z kierownikiem jednostki) czy takiego audytu nie można byłoby przeprowadzić wspólnie, ponieważ oni nie znają się na finansach, a audytor tak.
    I tu pojawia się problem: Szpital ma własnego audytora w związku z przekroczeniem progu i powstaje pytanie czy audytor wewnętrzny organu założycielskiego może iść na audyt do jednostki nadzorowanej w sytuacji, gdy ma ona swojego audytora?
    Szczerze przyznaję, że nie mamy za bardzo czasu w planie na taki audyt i też nie bardzo chcielibyśmy wchodzić w kompetencje audytora szpitala, więc nie wiem jakiej mamy udzielić odpowiedzi? Wydaje mi się, że powinno się zlecić taki audyt audytorowi szpitala – przecież obowiązują go standardy i kodeks etyki itp, więc nie uważam, że moglibyśmy zrobić to lepiej – zwłaszcza, że zna on jednostkę..
    Co o tym myślicie?
    Pozdrawiam

    #15416
    dudu
    Uczestnik

    A jak ma się do tego art. 187 uofp???

    #15418
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli i jakie przełożenie na audyt ma art.187 – dotyczy kontroli 5 %, którą wykonuje u nas instytucjonalna kontrola wewnętrzna. I taka kontrola była wykonywana w tym roku, więc nie byłoby podstaw do robienia jeszcze jednej. A mimo tego szefostwo chce,żeby wydział zdrowia i audytor przeprowadził tam audyt. Wydaje mi się, że audyt jest taki bardziej kompleksowy, a kontrola 5 % – no cóż – różne są zdania na ten temat…A już napewno większość kontrolerów nie chciałaby przeprowadzać tej kontroli (była kiedyś o tym dyskusja).
    W sumie wykonana kontrola 5 % powinna wystarczyć szefostwu, ale tak nie jest….
    Generalnie chodzi mi o inną kwestię i bardziej o audyt – a nie kontrolę. Czy starosta może zlecić taki audyt swojemu audytorowi, w sytuacji gdy jednostka ma własnego audytora. Czy nie powinno to być zlecone audytorowi jednostki? W tym cały problem.
    Moim zdaniem, jeżeli jednostka ma audytora to starosta na podstawie art. 63 ust.1 pkt 5 uofp może zlecić taki audyt audytorowi wewnętrznemu jednostki, za zgodą dyrektora jednostki ?

    Pozdrawiam

    #15420
    terka
    Uczestnik

    Czy audytor jednostki nadrzędnej może przeprowadzić audyt wewnętrzny w jednostce, która ma audytora?
    Moim zdaniem może. nie ma nigdzie zzkazu.
    Poza tym w niektórych dużych miastach (np. w Warszawie, ale jeszcze gdzieś takie rozwiązanie też widziałam) istniejący system audytu przewiduje, iż Biuro Audytu może prowadzić audyt także w jednostkach, które posiadają audytora wewnętrznego.
    Jeśli nie chcesz jednak tego robić, to zawsze można próbować się od tego zlecenia wymigać, powołując się na:
    1. braki kadrowo-czasowe (realizacja planu przede wszystkim, a tego w planie nie masz),
    2. właśnie na to, że moga to zrobić własnymi siłami, ponieważ posiadają własnego audytora, a jego kompetencje też są zapewne wystarczające itd.

    Myslę, że audytor szpitala chce na Ciebie zrzucić robotę, więc próbuj. Jęsli przekonasz szefa, że nie masz możliwości zrobienia tego audytu, a audytor szpilatny zna lepiej jednostkę itd., może ci się uda.
    Czego Ci życzę.
    Pozdrawiam

    #15421
    Anonim
    Nieaktywny

    Dzięki za podpowiedż.
    Pozdrawiam

    #15434
    pietryka
    Uczestnik

    Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten audyt zrobić wspólnie. Będzie wilk syty i owca cała. Ponadto czas audytu będzie krótszy i nikt nie odważy się „nie widzieć niektórych dokumentów”. Niezależnie od tematu nikt nie powinien czuć się urażony, a to zacieśnia nić znajomości i można się czegoś nauczyć.
    Pozdrawiam

    #15438
    terka
    Uczestnik

    Pietryka, czego się nauczyć? Audyt ma być głównie finansowy, a wydział odpowiedzialny za nadzór nad szpitalem nie umie tego zrobić, daltego chce pomocy (!) audytora powiatu (tak wynika z postu lainy). Ładna mi pomoc. Szukaja jelenia do roboty, a sobie przypiszą ew. zasługi. Poza tym nasuwa mi się taka oto refleksja – jak ten wydział ma sprawować rzetelny nadzór, jesli nie ma ludzi posiadających wiedzę z zakresu gospodarki finansowej jednostki nadzorowanej – szpitala?

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.