piątek, 26 kwietnia, 2024

Audyt w jednostkach organizacyjnych jst

Home Forum Sektory Samorządy Audyt w jednostkach organizacyjnych jst

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #20048
    terka
    Uczestnik

    Zobaczcie: DA dało głos i upubliczniło na swojej stronie wyjaśnienie w sprawie prowadzenia audytu w jednostce organizacyjnej jst (konkretnie mowa o urzedzie pracy).
    To znaczący postęp wobec faktu, że onegdaj odmówiono opublikowania wyjaśnień w tej kwestii 👿
    Cytuję:
    Jednostki samorządu terytorialnego prowadzą audyt wewnętrzny na podstawie art. 274 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240), tj. jeżeli ujęta w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego kwota dochodów i przychodów lub wydatków i rozchodów przekroczy wysokość 40.000 tys. zł. W takim przypadku audyt prowadzi audytor wewnętrzny zatrudniony w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego lub usługodawca niezatrudniony w jednostce, z którym kierownik urzędu zawiera umowę, zaś zakresem audytu objęte są wszystkie jednostki organizacyjne danej jednostki samorządu terytorialnego. Ustawa nie wiąże już samorządowych jednostek organizacyjnych obowiązkiem prowadzenia audytu wewnętrznego po przekroczeniu progu 40.000 tys. zł.

    Wobec powyższego, powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy, jako samorządowe jednostki organizacyjne, nie mają obowiązku prowadzenia audytu wewnętrznego pomimo przekroczenia kwoty 40.000 tys. zł w planie finansowym przychodów lub kosztów.
    Objęcie audytem wewnętrznym w jednostkach samorządu terytorialnego urzędów pracy, które w poprzednim stanie prawnym prowadziły samodzielnie audyt z uwagi na przekroczenie progu 40.000 tys. zł, nie stanowi przeszkody do dalszego prowadzenia audytu przez te urzędy. Art. 274 ust. 4 ustawy przewiduje bowiem możliwość prowadzenia audytu w każdej jednostce sektora finansów publicznych w sytuacji, gdy kierownik tej jednostki podejmie decyzję o prowadzeniu audytu wewnętrznego. Jednakże podjęcie takiej decyzji nie wyłącza danego urzędu pracy z zakresu audytu wewnętrznego prowadzonego przez audytora wewnętrznego albo usługodawcę prowadzącego audyt w jednostce samorządu terytorialnego.

    Chciałoby się rzec – Eureka! 😉

    Zakładam, że samorządowa jednostka organizacyjna, której udzielono tej odpowiedzi, nie jest jednostką tej samej jst, w której zlikwidowano audyt w jednostkach organizacyjnych, w czym tak skutecznie (i efektywnie) pomogło DA? :mrgreen:
    Są widocznie jst, gdzie za przyzwoleniem (ha, ha) DA moze być prowadzony audyt wewnętrzny przez audytora zatrudnionego w jednostce, i takie, którym miłościwie panujący w DA nie ma odwagi(?) napisać tego, co w powyższym piśmie.

    #20049
    wojak
    Uczestnik

    nie mówi się: ha, ha, tylko cha, cha 😛
    chyba, że chodzi Ci o ha, ha… 😐
    Jestem zdruzgotany… w największej dyskusji na tym forum: ponad 7000 wejść wzięło udział:…………….. 25 dyskutantów 😥

    #20050
    kules
    Uczestnik

    Ze stopnia gruntowność badania czeluści forum wnioskuję, że strasznie się biedaczusiu męczysz w tej chorobie, za dnia i po nocach też.
    Wiosna idzie a mnie wyrzucili od jutra na przymusowy zaległy urlop, więc zamierzam skorzystać z tych pięknych okoliczności przyrody i wypocząć kilka dni na Mazurach 😎 trzymaj się chłopie i zdrowiej.
    Sorry wszystkich za offtopa, ale co nam pozostało? 😀
    ps. ten cytacik z kodeksu etyki NIKusiów fajny jest i jak będzie okazja to spróbuję go zacytować w krytycznym momencie ewentualnego starcia.

    #20051
    irenaanna
    Uczestnik

    Kules, rozumiem, że masz na myśli cytat z postu pn. NIK kontroluje audyt? Nie jestem wścibska, ale lubię wiedzieć. Pozdrawiam.

    #20052
    perla74
    Uczestnik

    [QUOTE BY= terka]

    Zakładam, że samorządowa jednostka organizacyjna, której udzielono tej odpowiedzi, nie jest jednostką tej samej jst, w której zlikwidowano audyt w jednostkach organizacyjnych, w czym tak skutecznie (i efektywnie) pomogło DA?
    [/QUOTE]

    Hmmmm… Czyżby?

    #20053
    terka
    Uczestnik

    Moje założenie błędne jest? 😯

    #20055
    scypion
    Uczestnik

    Terka – pewnie jest.
    Btw. u mnie w jednostce owego mistycznego miasta audyt wewnętrzny zlikwidowano. Także pa pa koleżanki i koledzy.

    #20056
    terka
    Uczestnik

    Jakie: „pa, pa”?
    Przecież nas nie opuścisz chyba? Audytorem jesteś, nikt ci uprawnień nie odebrał, jedynie chwilowo nie wykonujesz zawodu:smile:
    Trzymaj sie, to musi się kiedyś odwrócić.

    #20060
    scypion
    Uczestnik

    Zobaczymy czy sie odwróci. Skończy sie na tym, że za kilka lat audyt wewnętrzny będą prowadzić wyłącznie firmy usługowe a audytorem wewnętrznym będzie mógł się mienić każdy, kto ma wyższe wykształcenie.

    Praktykowałem w zawodzie 5 lat. Mam perspektywę jak się dzięki staraniom MF „rozwijał” i powyższa wizja AW nie jest odrealniona.

    Na razie w pracy zawodowej mogę sobie odpocząć od rozporzadzenia metodologicznego, programów zadań, protokołów z narad, planowaniu osobodni, raportowaniu MF, (pseudo)ochronie stosunku pracy, etc. etc.
    Czego i wam serdecznie życzę, byście nie musieli siedzieć w papierologi a mogli efektywnie pracować.

    Pozdrawiam.

    #20084
    terka
    Uczestnik

    Hmmm, DA wystosowało pismo do jsfp dotyczące braku powiadomień o prowadzeniu audytu
    http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=7&dzial=677&id=206144

    Zwaliło mnie z nóg, bo zawarto w nim następującą informację:

    Od 1 stycznia 2010 roku nie mają już obowiązku samodzielnego prowadzenia audytu samorządowe jednostki budżetowe, zakłady budżetowe, instytucje kultury, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, osoby prawne.
    W w.w samorządowych jednostkach organizacyjnych, należących do sektora finansów publicznych, może być prowadzony audyt wewnętrzny, przez zatrudnionych w nich audytorów wewnętrznych, w wypadku podjęcia takiej decyzji przez kierowników tych jednostek (na podstawie art. 274 ust. 4 ustawy o finansach publicznych).
    W takim przypadku audyt wewnętrzny w tych jednostkach jest prowadzony niezależnie od audytu prowadzonego przez audytorów wewnętrznych jednostki samorządu terytorialnego zatrudnionych w urzędzie.

    Szanowne DA, a czy powyższe pismo, zostało skierowane także do tej jst, o której mowa w niniejszym wątku, a z z której nie otrzymaliście żadnych zgłoszeń od jednostek organizacyjnych, które wcześniej prowadziły audyt? Bo w rozdzielniku tej akurat jst nie widzę :mrgreen:

    #20085
    darek
    Uczestnik

    Nowa ustawa o finansach publicznych ma nacelu m.in. wzmocnienie roli audytu wewnętrznego w Polsce. Ale napewno nie w jst!

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.