piątek, 26 kwietnia, 2024

audyt w jst

Home Forum Sektory Samorządy audyt w jst

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #12409
    ewamich20
    Uczestnik

    Chciałabym wrócić do tematu przeprowadzania aw w samorzadowych jednostkach organizacyjnych. Kiedyś na stronie PAW było o tym głośno i po interpretacji MF wydawałoby się że wszystko jest jasne. A jednak w mojej jednostce, jest odmienna opinia o prowadzeniu audytu w jednostkach podległych gdyż wprost przyjmuje się zapis ustawowy cyt. „Jeżeli ujęte w budżecie jednostki samorządu terytorialnego gromadzone środki publiczne lub wydatki i rozchody środków publicznych przekroczą kwotę określoną w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 4, to audyt wewnętrzny prowadzi się w urzędzie danej jednostki samorządu terytorialnego”. W związku z powyższym, (budżet jst przekraqcza 40 mln, a żadna jednostka nie osiąga kwoty progowej) zapadła decyzja o prowadzeniu audytu tylko ograniczając się do urzędu.
    Proszę Was o argumenty które można wykorzystać aby przekonać kierownika o rozszerzeniu audytu na jednostki.

    #12424
    am
    Uczestnik

    Nie rozumiem dlaczego zapadła taka decyzja przecież:
    1) art. 4 określa katalog jednostek wchodząccyh w skład sektora finansów publicznych;
    2) ustawa stanowi, że jeśli jednostki budżetowe, zakłady i gospodarstwa pomocnicze nie przekroczą kwot wymienionych w rozporządzeniu (wg. starej nomenklatury) progowym to audyt prowadzi się w Urzędzie, co nie oznacza zawężenia zakresu prowadzenia audytu tylko do Urzędu, ale to, że audytor jest zatrudniony w Urzędzie (art. 49 ust. 2, art. 49 ust. 5, art. 51 ust. 1);
    3) dodatkowo regulacje rozporządzenia „progowego”

    A jakie były argumenty prawne na takie rozwiązanie?

    #12425
    am
    Uczestnik

    Ponadto poniżej przytaczam odpowiedź udzieloną przez Ministerstwo Finansów:

    Czy audytor wewnętrzny, zatrudniony w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego, może prowadzić audyt wewnętrzny w jednostce organizacyjnej samorządu terytorialnego?
    Art. 49 ust. 5 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 279, poz. 2104, z późn. zm.) ,0nakazuje prowadzenie audytu wewnętrznego w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli ujęte w jej budżecie środki publiczne lub wydatki i rozchody tych środków przekroczą kwotę „progową”, określoną przez Ministra Finansów w wykonaniu delegacji ustawowej (art. 49 ust. 4). Obecnie kwota „progowa” wynosi 40 mln zł.

    Powyższe rozwiązanie nie oznacza braku podstaw do prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego. W tej kwestii obowiązuje bowiem generalna zasada zapisana w art. 49 ust. 2 ustawy, w myśl której audyt wewnętrzny prowadzi się również w zaliczonych do podsektora samorządowego innych niż jednostki samorządu terytorialnego jednostkach, jeżeli jednostki te gromadzą znaczne środki publiczne lub dokonują znacznych wydatków publicznych. Ocena, czy w odniesieniu do danej jednostki ma miejsce taka sytuacja, powinna nastąpić z uwzględnieniem reguł ustanowionych w przepisach art. 49 ust. 3 i 4 powołanej ustawy.
    Należy mieć ponadto na względzie, iż w świetle art. 51 ust. 12 ww. ustawy w jednostkach sektora finansów publicznych audyt wewnętrzny może prowadzić audytor wewnętrzny zatrudniony w jednostce nadrzędnej lub nadzorującej. W sytuacji przekroczenia przez jednostkę organizacyjną samorządu terytorialnego kwoty progowej, zasadnym jest prowadzenie audytu wewnętrznego przez audytora zatrudnionego w tej jednostce. W takiej sytuacji jednostka ta nie powinna być objęta audytem wewnętrznym prowadzonym przez audytora wewnętrznego zatrudnionego w jednostce nadrzędnej lub nadzorującej, chyba, że kierownik jednostki nadrzędnej lub nadzorującej w porozumieniu z kierownikiem jednostki organizacyjnej postanowią skorzystać z uprawnienia przysługującego zgodnie z art. 51 ust. 12 ww. ustawy.

    #12426
    ewamich20
    Uczestnik

    Powyższa decyzja zapadła n a podstawie opinii prawnej, z której wynika że na podst. art. 49 ust. 5 jeżeli ujęte w budżecie jst gromadzone środki lub wydatki i rozchody środków publicznych przekrocza kwote 40 mln zł to audyt wewnętrzny prowadzi się w urzędzie danej jednostki sam. ter.. Przepis ten dodtyczy wg. opinii sytuacji gdy w żadnej jednostce organizacyjnej budżet nie przekracza granicznej kwoty, lecz łączny budżet ją przekraqcza. A dodatkowo art. 51 ust. 12 ufp stanowi że w uzasadnionych przypadkach MF może wyrazić zgodę na prowadzenie audytu w jednostkach nadzotrowanych lub podległych przez aw. zatrudnionego w jednostce nadzorującej lub nadrzędnej, jednak z tej możliwości zostały wyłączone jedn. podsektora samorzadowego.
    Ta opinia zaważyła

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.