środa, 1 grudnia, 2021

Certyfikaty

Home Forum Organizacje AW Organizacje AW Certyfikaty

Otagowano: , , , , ,

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #23591794
  pmi
  Uczestnik

  Do dłuższego czasu chodzi za mną certyfikacja.

  Najpopularniejsze w branży to chyba CIA. Niestety materiałów na rynku mało – praktycznie tylko Gleim. Minus też taki, że płaci się za egzamin całkiem sporo, a w razie niezdania kolejne podejście też płatne.

  CICA – tu liczy sie bardziej dotychczasowa edukacja i doświadczenie zawodowe, jednak certyfikat mało rozpoznawalny np. nie uwzględniony chociażby w art 286 UoFP.

  CFE – z tego co wyczytałem tylko w języku angielskim, dostaje się płytkę z zadaniami i zalicza się online.

  CGAP – za krótki staż w sektorze publicznym.

  #23591819
  eddie
  Uczestnik

  Prawdą jest, że CIA to najpopularniejszy certyfikat dla AW, ale nie ma co się dziwić, gdyż IIA istnieje od początku lat 1940-tych. Jednak moim zdaniem CIA to jak jeden garnitur, który ma pasować wszystkim AW i czas go uaktualnić oraz zmienić nazw (jakie CIA?) jak to ma IIA-UK.

  Po drugie, od tego czasu powstały nowe organizacje AW, na przykład ISACA dla AW specjalizujących się ds. informatyki, IIC dla AW specjalizujących się ds. systemów kontroli wewnętrznych.<b></b><i></i><u></u>

  CGAP to jak najłatwiejszy sposób na zdobycie uznania jako AW w sektorze publicznym, ale mało znaczy w sektorze prywatnym.

  CFE ma swego konkurenta CFS, który dopiero teraz wchodzi na rynek polski.

  Ciekawy temat do którego warto powrócić.

  #23591820
  PAW
  Opiekun forum

  Zgadzam się z Eddiem. Przy czym w moim subiektywnym „rankingu” certyfikatów CGAP jest najniżej… Niestety zupełnie niedostosowany do naszego rynku – jedyna zaleta to „uprawnienia” w sektorze publicznym do prowadzenia audytu.

  Porównując np. CFE (albo CFS – o którym Eddie wspomina) to zupełnie inna półka. Gdyś (PMI) szukał pracy w sektorze prywatnym to zapomnij o CGAP. Jeżeli zamierzasz pracować w sektorze prywatnym – idź w kierunku CIA (audyt), CFE/CFS – (przeciwdziałanie/wykrywanie defraudacji).

  P.S.

  Każdy certyfikat to potwierdzenie podnoszenia kwalifikacji!

  #23591823
  eddie
  Uczestnik

  Zgadzam się, że certyfikaty uznawane przez MF dla AW w sektorze publicznym wcale nie są sobie równe, a CGAP jest w tym przypadku wyraźnym nieporozumieniem.

  Jednak nie powiedziałbym, że „Każdy certyfikat to potwierdzenie podnoszenia kwalifikacji” – wiele jest warty certyfikat czy dyplom jakieś lokalnej firmy komercyjnej przyznawany po uczestnictwie w jej komercyjnym zajęciu w porównaniu z certyfikatem międzynarodowej organizacji, ciszącej się uznaniem globalnym?

  Ale to też jest temat, który może być dalej dyskutowany …

  #23591834
  pmi
  Uczestnik

  Dlatego kiedyś podnosiłem wątek o mnogości instytucji działających w obszarach audytu. Każda instytucja może wydawać różne certyfikaty. Jak dla mnie jeden podmiot certyfikujący byłby wystarczający, bo bez sensu konkurencja w tej materii. O ile konkurencja dal unnych produktów jest ok tak dla certyfikacji zawodowej nie ma to sensu. CIA jest najbardziej powszechny a IIA najbardziej rozpoznawalną instytucją (przynajmniej moim zdaniem). Wadą egzaminu CIA jest jego „amerykańska otoczka” tzn. nazewnictwo organów i specyficzne podejście. Warto aby krajowe przedstawicielstwa modyfikowały nieco egzaminy i dostosowywały do krajowych realiów. Zresztą audyt w jsfp też bazuje na powszechnych Standardach (IIA), które są powielone w przepisach krajowych.

  #23591906
  pmi
  Uczestnik

  Czy znana Wam jest akredytacja IRCA? Kolejna instytucja z obszaru audytu. Pytam, bo prawdopodobnie będę brał udział w szkoleniu, gdzie trenerem będzie audytor wiodący wg akredytacji IRCA.

  #23591907
  eddie
  Uczestnik

  To jest organizacja zarejestrowana w Anglii i powiązana z CQI.

  Dziwne, że dotychczas o niej nie słyszałem …

  #23591908
  eddie
  Uczestnik

  IRCA jest częścią CQI (Chartered Quality Institute) zarejestrowane w Anglii. Ale nigdy nie miałem nic do czynienia z tą organizacją i nie znam ich desygnacje – za które oczywiście trzeba płacić …

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.