środa, 23 czerwca, 2021

Dokumenty o charakterze charteru

Home Forum Pomysły pomysly Dokumenty o charakterze charteru

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #307
  piotr
  Uczestnik

  W mojej jednostce opracowałem i wprowadziłem następujące dokumenty:

  1. Statut audytu wewnętrznego.
  2. Regulamin audytu wewnętrznego.
  3. Procedury audytu wewnętrznego.

  Statut (dokument odpowiadający treścią Karcie Audytu Wewnętrznego, ale nazwany inaczej w celu odróżnienia go od Karty) – określa zakres, szczegółowe cele i zasady organizacji audytu wewnętrznego oraz prawa, obowiązki i odpowiedzialność audytora.

  Regulamin – określa sposób przeprowadzania audytu wewnętrznego. W regulaminie opisany jest krok po kroku przebieg zadania audytowego od zawiadomienia kierownika audytowanej komórki o audycie do sporządzenia notatki z czynności sprawdzających. W Regulaminie opisane są także prawa i obowiązki audytowanej komórki.

  Procedury – szczegółowo opisują poszczególne czynności wykonywane przez audytora (np. plan, program, analiza ryzyka, wywiad, sprawozdanie itd.), podają sposoby i techniki ich wykonania i dokumentowania, zawierają także wzory stosowanych formularzy.

  Pierwsze dwa dokumenty (Statut i Regulamin) zostały wprowadzone zarządzeniem i upowszechnione w jednostce. Treść tych dokumentów wynika z ustawy i z rozporządzenia, a więc nie ma konieczności dokonywania w nich częstych zmian.

  Trzeci dokument (Procedury) opisują metodykę audytu i podlegają okresowej aktualizacji. Stanowią dokument wewnętrzny KAW, a więc nie ma potrzeby ich upowszechniania w jednostce. Nie są też wprowadzane zarządzeniem, a tylko podlegają zatwierdzeniu przez kierownika jednostki.

  Zaproponowane powyżej rozwiązanie umożliwia właściwe poinformowanie pracowników jednostki o prawach, obowiązkach i odpowiedzialności audytora (Statut) oraz o sposobie przeprowadzania zadania audytowego (Regulamin). Ułatwia także szybką aktualizację procedur.

  Pozdrawiam
  Piotr

  #333
  bogdan
  Uczestnik

  W swojej jednostce zastosowałem bardzo podobne rozwiązanie ,a mianowicie zarządzeniem wewnętrznym wprowadziłem regulamin działalności AW jednostce podstawowej oraz jednostkach podrzędnych(rozesłałem go do wszystkich jednostek) oraz procedury AW ,które znajdują się tylko w mojej dokumentacji(nigdzie ich nie przesyłałem).Procedury pozwyższe podpisałem ja ,z adnotacją w uzgodnieniu z i tu podpis złożył mój przełożony.
  Nie wprowadzałem osobnym dokumentem karty ,gdyż uregulowania tam występujące zawarłem w regulaminie
  pozdrawiam Bogdan

  #335
  zosia
  Uczestnik

  Jak też opracowałem ( juz w pierwszych dniach działalnosci – wiosna 2004 r. ) cały pakiet dokumentów:
  1) księgę procedur AW,
  2) standadty AW,
  3) kodeks etyki AW,
  4) wzory dokumentów AW,
  I co????? Szef kazał mi to wszystkko zabrac w diabły i nie zawracać mu głowy stosem makulatury. Dokumenty jw. leżą na półce i nikt poza mna ich nie czyta . Z uwagi na uzasadnienie szefa – ” kwity ” te nie poszły także do BIP-a.

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.