wtorek, 22 września, 2020

dotacje udzielane przez jst dla zakładów budżetowych

Home Forum Egzaminy egzaminy dotacje udzielane przez jst dla zakładów budżetowych

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #6520
  jolkag1
  Uczestnik

  Witam, kolejny problem, z którym nie mogę sobie poradzić, to czy dotacja udzielona przez gminę zakładowi budżetowemu lub gospodarstwu pomocniczemu jest dla gminy wydatkiem? Znalazłam definicję wydatku, że każde pobranir pieniędzy z konta gminy (nawet do kasy) jest wydatkiem, a w następnym zdaniu dopowiedziano, że wydatkiem dla jst nie są dotacje przekazywane dysponentom niższego rzędu na realizację ich planu finansowego. Jak to w takim razie rozumieć? CZy dotacja przekazana na zakup samochodu, lub reazlizację konkretnej usługi jest wydatkiem dla gminy czy nie jest? Niestety moja pracowa księgówka nie potrafi mi pomóc. Mimo, że należymy jako instytucja do sektora finansów publicznych to nie jesteśmy budżetówką i nie prowadzimy rachunkowości budżetowej. Z góry dziękuję za pomoc.
  Acha a do jakiej grupy zaliczacie środki UE (dochody czy przychody) ustawa o finansach publicznych wyszczególnia je jako osobną grupę. Słyszałam, że zgodnie z nowym pomysłem minister Zyty G. bedą to przychody, ale gdzie to jest napisane?

  #6535
  eo
  Uczestnik

  Dotacja przekazana dla podlagłych JST jednostek organizacyjnych nie będących jadnostkami budżetowymi w praktyce powinna być wykazywana jako wydatek – bo np. zakłady budżetowe i gosp.pomocnicze o ile mi wiadomo nie sporządzają sprawozdań RB-28 i RB-27

  #6655
  jolkag1
  Uczestnik

  Dziękuję serdecznie, tak w rzeczywistości jest, potwierdziła mi to osoba zorientowana z urzędu gminy. Wydatek taki nie jest kosztem, bo koszt powstaje w tej jednostce.

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.