czwartek, 29 października, 2020

dotacje

Home Forum Sektory Samorządy dotacje

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #23166
    justp
    Uczestnik

    Witam!
    Mam dylemat z zakwalifikowaniem dotacji wg katalogu z art. 252 uofp: otóż organizacja pozarządowa wykorzystała część dotacji po terminie realizacji zadania nie zwracając w wymaganym terminie środków, czy będzie to dotacja pobrana w nadmiernej wysokości? czy dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem? czy może pobrana nienależnie? Pytanie dalsze dotyczy wątpliwości w kwestii wydania decyzji w trybie kpa odnoście zwrotu środków?

    Dzięki za wszystkie opinie 🙂

    #23167
    romb
    Uczestnik

    Witam!
    Moim zdaniem jest to dotacja pobrana w nadmiernej wysokości. Do takiej opinii skłania mnie analiza przepisu art.252 ust. 3 uofp. Skoro w umowie określono nieprzekraczalny termin wykorzystania dotacji, to jej wykorzystanie po tym terrminie oznacza wykorzystanie w wysokości wyższej niż ustalono w umowie, a to według ust. 3 jest wykorzystaniem w nadmiernej wysokości. Swoją drogą ciekaw jestem jaka powinna być droga dochodzenia tej części dotacji – przepisy kpa, postępowanie egzekucyjne w administracji, uofp?
    Pozdrawiam i ciekaw jestem innych opinii.

    #23168
    kikcloud
    Uczestnik

    Za dotację wydatkowaną niezgodnie z przeznaczeniem uważa się też dotację wykorzystaną po upływie terminu, na jaki została przyznana. Wykorzystanie dotacji ze środków publicznych po upływie wyznaczonego terminu stanowi przekroczenie zakresu upoważnienia do dokonywania wydatków ze środków publicznych.

    „Dotacja celowa jest przeznaczona na określony cel i powinna być zrealizowana w wyznaczonym terminie. Jej wykorzystanie jest wydatkiem ze środków publicznych, a zatem granice upoważnienia do jego dokonania stanowi zakreślony termin i cel wykorzystania dotacji celowej. Po upływie wyznaczonego terminu nie ma podstaw do dokonania z dotacji określonego wydatku, bowiem środki publiczne stanowiące dotację celową nie pozostają już w dyspozycji jednostki, która ją otrzymała. Wydatek z takich środków jest przekroczeniem zakresu upoważnienia do wydatków ze środków publicznych (Orzeczenie GKO z dn. 15 stycznia 2004 r., DF/GKO/Odw.-2/2/2003).

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.