sobota, 26 września, 2020

dyscyplina budżetowa

Home Forum Sektory Samorządy dyscyplina budżetowa

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #10136
    noemi370
    Uczestnik

    Cześć,

    sprawdzam teraz terminowość realizacji zobowiazań w jednostach organizacyjnych gminy.
    Czy np. przekroczenie o 2 dni terminu płatności zobowiązania będzie naruszeniem dyscypliny? Gdzie znalazłabym informacje na ten temat?
    Pozdrawiam
    Noemi

    #10138
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    Wg mnie będzie to naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a wynika to z art. 16 ust.2 Ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypilny (Dz.U. z 2005.14.114 ze zm.).

    To moje zdanie, ale może ktoś jeszcze się wypowie? 🙂

    Pozdrawiam

    #10139
    noemi370
    Uczestnik

    Dziękuję za podpowiedź. Jak podchodzicie do takich przypadków, gdy jest przekroczony termin o kilka dni i nie rodzi to konsekwencji w postaci zapłaty odsetek za zwłokę a zobowiązanie opiewa na kwoty nie przekraczjące każdorazowo 1.000,00 zł.
    Noemi

    #10146
    szymonek123
    Uczestnik

    a może…
    księgowa jednostki wystąpi z pismem do firmy, żeby odstąpiła z naliczenia odsetek za zwłokę?

    #10149
    Anonim
    Nieaktywny

    Wydaje mi się, że nawet gdyby nie zapłacono odsetek za zwłokę, to i tak jest to naruszenie dyscypliny z art. 16 ust.2. O naruszeniu którego skutkiem jest zapłata odestek mówi art.16 ust.1 ustawy.
    Co o tym sądzicie?
    Pozdrawiam

    #10159
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    no i nikt mi w końcu nie odpowiedział na poprzednie pytanie 🙁 .Ja sama nie jestem bardzo pewna, więc ponawiam pytanie: Czy w sytuacji, gdy nie zapłacono odsetek, ale spóżniono się z uregulowaniem płatności – jest to naruszenie dyscypliny finansów czy nie? Chodzi mi dokładnie o art. 16 ust. 2 Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dfp.

    Pozdrawiam

    #10164
    meg
    Uczestnik

    To może ja coś dodam.

    Zgodnie z art.26 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dfp – nie stanowi naruszenia dfp działanie lub zaniechanie, o którym mowa w art. 7,11,12,15 i w art.16 ust.2, skutkujące przekroczeniem uprawnień do wydatkowania środków publicznych do zaciągania zobowiązań albo niewykonaniem zobbowiązań w kwocie nieprzekraczającej w roku budżetowym łacznie przeciętnegi wynagrodzenia miesięcznegi w gospodarce narodowej w roku poprzednim ogłoszonego przez Prezesa GUS w Dz. Urz.(…), zwanego dalej „przeciętnym wynagrodzeniem”.

    Może to coś pomoże. Pozdrawiam 😀

    #10182
    noemi370
    Uczestnik

    Dołączyłabym tu w takim razie art. 28 ww ustawy.
    Wg mnie wynika z niego, że kontrolujący uznaje, czy stopień szkodliwości dla finansów publicznych był znikomy czy też nie.
    Wg mnie oznacza to, że należy kierować się „zdrowym rozsądkiem”. Czy i wy tak do tego podchodzicie?
    Dziękuję za wszystkie sugestie 😀

    #10191
    adela
    Uczestnik

    Do zapisów ustawy należy podchodzić wprost. Zgadzam się ze stanowiskiem „meg” i uważam, że w tym przypadku naruszenia nie było. Kontrolujący nie może w takich przypadkach kalkulować, tylko w przypadkach, kiedy przekroczenie rodzi skutki finansowe, ustalić te skutki i stwierdzić, czy mieszczą się w granicach określonych w art26. W przypadku, kiedy miałem wątpliwość i zwróciłem się do MF, Departament do spraw Dyscypliny Finasów Publicznych, otrzymałem odpowiedź, że uprawnionymi do wydawania wiążacych rozstrzygnięć są wyłącznie regionalne oraz resortowe komisje orzekające działające jako pierwszoinstancyjne oraz Główna Komisja Orzekająca – jako organ odwoławczy. Do tych organów oraz do właściwych rzeczników dyscypliny finansów publicznych należy ocena, czyosoba wskazana w zawiadomieniu, dopuściła się naruszenia dyscypliny

    #10193
    meg
    Uczestnik

    Adela!…. lepiej bym tego nie ujęła! 😀 😀

    Pozdrawiam
    Meg

    #10203
    noemi370
    Uczestnik

    Dziękuję. w końcu załapałam 😆
    Pozdrawiam i życzę owocnej pracy.
    Noemi

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.