piątek, 26 kwietnia, 2024

gospodarka magazynowa ciąg dalszy

Home Forum Sektory Służba zdrowia gospodarka magazynowa ciąg dalszy

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #9320
    5186
    Uczestnik

    Witam
    proszę o pomoc, mam audyt zakupów i sprawdzam poszczególne magazyny- zaintrygowały mnie np. laboratorium, mikrobiologia czy patomorfologia, gdzie wszyscy mają dostęp do odczynników, a na koniec m-ca przekazują zbiorcze zestawienie stan przychody, rozchody (jako jeden w m-cu) i stan końcowy do Sekcji Gospodarki Materiałowej. W jaki sposób zmienić taki układ ( w zakładach o których mowa nie ma magazynierów). Będę wdzięczna za sugestie

    #9331
    mir
    Uczestnik

    Witam Proponuję poszukajodpowiedzi na pytania;
    1. Czy przetargi zamówień publicznych na analizowane odczynniki są prowadzone czy tylko uczestniczą w przetargach wymienione komórki?
    2. Czy jest instrukcja gospodarki towarowej / materiałowej i instrukcja magazynowa w zakładzie?
    3. Czy dostawy odczynników bezpośrednio trafiają do wymienionych komórek diagnostycznych?
    4. Czy magazyny w wymienionych komórkach nalezy zaliczyć do podstawowych czy podręcznych w komórce?
    5. czy istnieją przyjete metody rozchodu odczynnikow w komórce? Jeżeli nie to trudno będzie Ci ustalić czy stan rochodu jest prawidłowy.
    6. Czy potrzebnych danych uzyskasz z innych komórek – Finansowych, Kosztów, ?

    #9336
    5186
    Uczestnik

    Dziękuję Mir za wskazówki
    czy samo stwierdzenie audytora brak instrukcji (procedur ) związanych z gospodarką magazynową wystarczy do zamknięcia tematu i nie badanie kwestii z tym związanych?-na pytania przez Ciebie zadane znam odpowiedzi na dziś. Ale jakie przyjąć rozwiązanie powodujące większą kontrolę rozchodu odczynników wewnątrz komórki, gdzie każdy pobiera jak jest taka potrzeba (większość w lodówkach przechowują) a jak się pewnie orientujesz odczynniki są okropnie drogie. Co sądzisz?

    #9387
    mir
    Uczestnik

    Witam
    Przepisów dotyczących obowiązku opracownaia procedur wykonania badań napewno jescze nie ma. Za to jest ustawa obowiązująca od kwietnia 2006r, która nakłada obowiązek na laboratoria do 2009r opracowania opisy wykonania badań. Opis badania to nie procedura i napewno nie obejmuje kosztów.
    Co do gospodarki odczynnikami to napewno przychód, rozchód, ilość serii/ rozliczenie okresowe i inwentaryzacja.
    Ilość zuzytego odczynnika zależy od urządzenia i metody. Np przy metodzie manualnej podstawową jednostką jest 1 cm, chyba że posiadają odpowiednią pipetę. Analiztory mają aplikacje na poszczególne metody badań i jest napisane ile odczynnika zużyto do badania. W analizatorach jest prowadzona próba ślepa, kontrolna( N- normalna P-patologiczna) i odtwarzlność(obowiązkowo). Przy próbie P – analizatory wykonują badanie 2 razy i dopiero wydają wynik.
    Żeby obliczć średnie zużycie odczynnika – mozna przyjąć zuzycie roczne i podzielić na liczbę badań- wydanych pacjentowi. Bardziej szczegółowe badanie wiąże się z obliczaniem zużycia odczynnika ( np. przez parę dni) x ilość badań x podstawowa jednostka danej metody. I na koniec przy wykonaniu duzych serii jest mniejsze zuzycie odczynnika. Tyle wiem na ten temat.
    Trudno mi odpowiedzieć czy brak procedur jest podstawą do zakończenia zadania. Powodzenia

    #9401
    5186
    Uczestnik

    Dzięki Mir
    jeśli pracownicy zakładów diagnostycznych podają comiesięczne rozchody wewnętrzne na zasadzie policzmy co mamy odejmijmy i podajmy stan końcowy to zawsze inwentaryzacja będzie grać. A np. w Zakładzie Patomofrologgi mam zużycia miesięczne np. acetonu 8 litrów, potem w innym m-cu ponad 70 litrów (badania na zbliżonym poziomie ilościowo citol. i his-paty) to coś jest nie tak. Nie mam pomysłu jak unormować kwestie magazynowania w zakładach diagnostycznych i rozliczeń (laboratorium pracuje całodobowo). Jeśli masz jakiś pomysł :smile::smile::smile: pozdrawiam

    #9414
    mir
    Uczestnik

    To nie my normujemy badane kwestie, tylko wskazujemy nieprawidłowości, wątpliwości. Trudno dyskutowac z patomorfologiem czy wycinek, narząd powinien być transportowany w opakowaniu 1 czy 10 litrowym. Dla poszerzenia wiedzy proponuję porozmawiaj z oddziałową Bloku Operacyjnego. A w zakończeniu zadania proponuję wskazać opracowanie wykonania badań – powołaj się na przepisy.Miłej niedzieli

    #9429
    mir
    Uczestnik

    Nurtuje mnie pytanie do czego używa sie acetonu w patomorfologii ?

    #9430
    5186
    Uczestnik

    aceton i ksylen do badań his-pat oraz cytologicznych tyle wiem od kierownika patomofologii, aceton idzie cyklicznie do zakładu wiec zakładam, ze jest potrzebny. Te przepisy, o których mówisz (do 2009 ) mają związek z rachunkiem kosztów? czy procedurami normatywnymi? pozdrawiam 5186

    #9442
    5186
    Uczestnik

    właśnie przeczytałam rozporządzenie MZ z marca 2006 ad. standardów jakości dla laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych ( te które należy wprowadzić do marca 2009). Metody badawcze nakazują wdrożyć procedury metod badawczych, które zawierają min. wykaz wyrobów medycznych, odczynników, innych wraz z warunkami przechowywania, ale nie ma mowy o ilości tychże. Czyli standardy niestety nie mogą być miernikiem.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.