poniedziałek, 21 września, 2020

Instytucja Kultury a Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Instytucja Kultury a Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

 • This topic has 3 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, and was last updated 14 years temu by anka.
Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #2162
  sonl
  Uczestnik

  Mam następujący problem, czy Instytucja kultury, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników (np. biblioteka, dom kultury itd.) zobowiązane są do tworzenia Zakladowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czy tez mogą wypłacać świadczenia urlopowe.

  W ustawie o zfśs zapisane jest, że pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych nie mają wyboru, więc zobowiązane sa do zakładania ZFŚS. Jednak Ustawa powołuje się na art. 18-20 ustawy o finansach publicznych, gdzie mowa jest jedynie o jednostakch budżetowych, zakładach budżetowych oraz gospodarstwach pomocniczych jednostek budżetowych, nie ma ani jednego słowa o instytucjach kultury.
  Może ktoś z Was miał już podobny problem, liczę na pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie.

  #2171
  anka
  Uczestnik

  „Zgodnie z przepisami art. 30 ust. 5 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, instytucje kultury tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, fundusz na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
  Przepisy art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r o zakładowum funduszu świadczeń socjalnych, stanowią że fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
  Obowiązek tworzenia funduszu, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, mają pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, określonych w przepisach art. 18-20 ustawy o finansach publicznych.
  Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć fundusz do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe. Pracodawcy ci, jeżeli nie są nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
  Pracodawcy, o których mowa wyżej zatrudniający co najmniej 20 pracowników, objętych układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli u takich pracodawców pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietowrzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w regulaminie wynagradzania.
  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, określonego w ustawie – odpowiednio do rodzaju zatrudnienia pracownika, z tym że wysokość świadczenia dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.
  Świadczenie urlopowe wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
  Wypłata świadzczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu przed rozpoczęciem wymienionego wyżej urlopu.
  Świadczenie urlopowe nie podlega składce na ubezpieczenie społeczne pracowników.”

  #2174
  sonl
  Uczestnik

  Witaj,
  dziękuję za odpowiedź, jednak to co napisałas wiem. Natrafiłam na dwie różne interpretacje tych przepisów i stąd moje pytanie, czy muszą instytucje kultury zatrudniające mniej niż 20 pracowników tworzyć ZFŚS czy też mogą wypłacać świadczenie urlopowe.

  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  #2175
  anka
  Uczestnik

  Witaj
  Cieszę się, że mogłam pomóc. Może wiesz jakie zasady rachunkowości powinny obowiązywać w instytucjach kultury ?
  Za ewentualną podpowiedź z góry dziękuję

  Pozdrawiam !

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.