sobota, 19 września, 2020

Instytucje kultury a audyt

Home Forum Sektory Samorządy Instytucje kultury a audyt

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #11163
  lczarny
  Uczestnik

  Witam forumowiczów,

  mam problem w wytyczeniu obszrów ryzyka oraz zadań audytowych w zakresie działalności instytucji kultury oraz kutury fizycznej i sportu.

  Jest to pierwszy plan audytu na ten rok. Dodam, że audytor jest zatrudniony w urzędzie a gmina posiada m.in. jednostki organizacyjne w postaci centrum kultury i biblioteki miejskiej.
  Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi.
  Pozdrawiam

  #11169
  adfaj
  Uczestnik

  Nie wiem czy Ci pomogę. Miałam w zeszłym roku audyt w jednostce kultury (był to audyt poza planem). A tematem było „Prawidłowość wykorzystania dotacji z budżetu Powiatu dla instytucji kultury”.
  Pozdrawiam

  #11176
  lczarny
  Uczestnik

  Dziękuję AdFaj,
  w swoich obszarach (z zakresu działalności kultury i sportu) wytypowałam zadanie:

  Wykorzystanie środków z otrzymanej dotacji.

  Zasugerowano mi wówczas że skoro jest to dotacja podmiotowa to nie mogę ich audytować, ja uważam, że jeżeli biorę całą działalność jednostek organizaacyjnych pod audyt to ten obsar z punktu widzenia jednostki również jest bardzo ważny,
  czy dobrze myślę?
  POzdrawiam i dziękuje z góry za odpowiedź.

  Ps. Czy mogłabyś z grubsza nadmienić co badałaś w tym audycie?

  #11180
  nickkita
  Uczestnik

  a niby dlaczego byś nie mógł audytować jeśli to dotacja podmiotowa? kto to powiedział? nie rozumiem. wszystko co przechodzi przez budżet gminy podlega audytowi a zwłaszcza jednostki podległe a instytucja kultury z pewnościa nią jest. u nas kultura i sport są rozdzielone z tego względu że dom kultury to instytucja kultury a ośrodek sportu to zakład budżetowy zatem mamy tu dwie formy gospodarki finansowej. musisz się zapoznać z przepisami wewnętrznymi jednostki, poproś o wszystkie instrukcje finansowe, regulaminy organizacyjne, roczny plan finansowy jednostki i na tej podstawie pójdziesz dalej. biblioteka to jest osobny rozdział ale większość środków z dotacji i tak idzie na wynagrodzenia więc należy sprawdzić czy są naliczone prawidłowo itd. poza tym zamówienia, remonty, w kulturze to interesuje mnie sprawa sponsorów, zastanawiam się czy środki nie przechodzą niezaksięgowane, z tym pytaniem zwracam się do innych audytorów jak oni to widzą?

  #11202
  lczarny
  Uczestnik

  Dziękuję za podpowiedzi,
  a przy okazji wrzucam ten problem na początek forum, może jeszcze ktoś coś dopisze na ten temat.
  Pozdrawiam.

  #11229
  k-asiek
  Uczestnik

  Na teraz to sprawdzić czy środki od sponsorów idą niezaksięgowane można, poprzez sprawdzenie wydatków i źródeł ich pokrycia.
  Co do audytu instytucji kultury – jest to jednostka organizacyjny gminy i podlega audytowi.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.