sobota, 27 kwietnia, 2024

Instytucje kultury a audyt

Home Forum Sektory Samorządy Instytucje kultury a audyt

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #11163
    lczarny
    Uczestnik

    Witam forumowiczów,

    mam problem w wytyczeniu obszrów ryzyka oraz zadań audytowych w zakresie działalności instytucji kultury oraz kutury fizycznej i sportu.

    Jest to pierwszy plan audytu na ten rok. Dodam, że audytor jest zatrudniony w urzędzie a gmina posiada m.in. jednostki organizacyjne w postaci centrum kultury i biblioteki miejskiej.
    Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi.
    Pozdrawiam

    #11169
    adfaj
    Uczestnik

    Nie wiem czy Ci pomogę. Miałam w zeszłym roku audyt w jednostce kultury (był to audyt poza planem). A tematem było „Prawidłowość wykorzystania dotacji z budżetu Powiatu dla instytucji kultury”.
    Pozdrawiam

    #11176
    lczarny
    Uczestnik

    Dziękuję AdFaj,
    w swoich obszarach (z zakresu działalności kultury i sportu) wytypowałam zadanie:

    Wykorzystanie środków z otrzymanej dotacji.

    Zasugerowano mi wówczas że skoro jest to dotacja podmiotowa to nie mogę ich audytować, ja uważam, że jeżeli biorę całą działalność jednostek organizaacyjnych pod audyt to ten obsar z punktu widzenia jednostki również jest bardzo ważny,
    czy dobrze myślę?
    POzdrawiam i dziękuje z góry za odpowiedź.

    Ps. Czy mogłabyś z grubsza nadmienić co badałaś w tym audycie?

    #11180
    nickkita
    Uczestnik

    a niby dlaczego byś nie mógł audytować jeśli to dotacja podmiotowa? kto to powiedział? nie rozumiem. wszystko co przechodzi przez budżet gminy podlega audytowi a zwłaszcza jednostki podległe a instytucja kultury z pewnościa nią jest. u nas kultura i sport są rozdzielone z tego względu że dom kultury to instytucja kultury a ośrodek sportu to zakład budżetowy zatem mamy tu dwie formy gospodarki finansowej. musisz się zapoznać z przepisami wewnętrznymi jednostki, poproś o wszystkie instrukcje finansowe, regulaminy organizacyjne, roczny plan finansowy jednostki i na tej podstawie pójdziesz dalej. biblioteka to jest osobny rozdział ale większość środków z dotacji i tak idzie na wynagrodzenia więc należy sprawdzić czy są naliczone prawidłowo itd. poza tym zamówienia, remonty, w kulturze to interesuje mnie sprawa sponsorów, zastanawiam się czy środki nie przechodzą niezaksięgowane, z tym pytaniem zwracam się do innych audytorów jak oni to widzą?

    #11202
    lczarny
    Uczestnik

    Dziękuję za podpowiedzi,
    a przy okazji wrzucam ten problem na początek forum, może jeszcze ktoś coś dopisze na ten temat.
    Pozdrawiam.

    #11229
    k-asiek
    Uczestnik

    Na teraz to sprawdzić czy środki od sponsorów idą niezaksięgowane można, poprzez sprawdzenie wydatków i źródeł ich pokrycia.
    Co do audytu instytucji kultury – jest to jednostka organizacyjny gminy i podlega audytowi.

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.