piątek, 26 kwietnia, 2024

jak zacząć?

Home Forum Egzaminy egzaminy jak zacząć?

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #23592361
    ewagar
    Uczestnik

    Witam,

    Przeglądając różne strony internetowe dotyczące audytów trafilam na to forum, więc postanowiłam  zadać Państwu kilka pytań. Długo myślałam nad rozwojem osobistym, skończyłam Administracje publiczną. Temat audytów bardzo mnie zainteresował, poczułam że to właśnie chcę w życiu robić. Moje pytanie od czego powinnam zacząć? Kurs, czy studia podyplomowe w zakresie audytu wewnętrznego? Nie wiem jak sie do tego zabrać, aby moja kariera nie zakończyła sie na etapie uzyskania dyplomu ze szkolenia…

    Pozdrawiam,

    Ewa G.

    #23592362
    pmi
    Uczestnik

    Wszystko zależy od tego w jakich jednostkach chciałaby Pani wykonywać audyty. Firmy mają swoje polityki zatrudniania i nie zawsze muszą być to rygorystyczne wymagania. W jednostkach sektora finansów publicznych są już wymagania ustawowe. Zakładam, że skoro pisze Pani o rozpoczęciu pracy w audycie, to nie ma Pani zdanego egzaminu MF (obecnie takich egzaminów się już nie przeprowadza. Pozostają więc dwie możliwości: albo uzyskać jeden z certyfikatów branżowych (wymienione w ustawie) albo skończyć studia podyplomowe. Niestety w obydwu przypadkach wymagane jest doświadczenie w pracy. Jeśli chodzi o studia podyplomowe musi być to minimum 2 lata praktyki w audycie wewnętrznym. Jeśli chodzi o cetryfikaty branżowe to poza CIA się nie wypowiem, bo się tym nie interesowałem. Więc w przypadku przystąpienia do programu CIA wymagane jest minimum dwuletnie doświadczenie w audycie lub pokrewne (np. kontrola wewnętrzna). Oczywiście dodatkowo tytuł mgr.

    #23592368
    P I K W
    Uczestnik

    Kurs, studia podyplomowe czy szkolenia to z pewnością dobre ( i właściwie jedyne) źródła uzyskiwania profesjonalnej wiedzy oraz jej uzupełniania ( oczywiście z solidnym uznanym partnerem merytorycznym). Zgodzę się z ‚pmi’, że wszystko zależy od tego gdzie mamy zamiar wykonywać pracę. Na pewno aby uzyskać uniwersalne kwalifikacje należy uzyskać kwalifikacje zgodnie z ustawą ofp, w której te drogi do zawodu są wymienione, a otwierają drzwi również do biznesu. Studia podyplomowe to chyba najbardziej uniwersalny sposób dający zarówno wiedzę ( często praktyczną) jak i część spełnienia planu ustawowego ( druga to doświadczenie, które właściwie powtarza się we wszystkich ustawowych drogach dojścia do zawodu). Jeśli jednak komuś zależy na szybkim zapoznaniu się z wiedzą, praktycznym podejściem do zawodu i nie koniecznie startem w administracji publicznej to Kursy ( najlepiej kursy 60-80 godzinne ) opierające się tylko na tematyce AW, KW i przedstawiające esencję zawodu są również dobrym rozwiązaniem.

    Jeśli ktoś umie dobrze dopasować sobie tematykę to również szkolenia mogą służyć zawodowej zmianie. Jednak tutaj trzeba poświecić więcej czasu i być bardziej świadomym czego poszukujemy. Studia i kursy to gotowe rozwiązanie dające pewien algorytm wiedzy. Szkolenia to głownie uzupełnienie tej wiedzy i zdobycie nowej.

     

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.