piątek, 26 kwietnia, 2024

Kompensaty w jednostkach budżetowych

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Kompensaty w jednostkach budżetowych

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #800
    dudek
    Uczestnik

    Witajcie szanowni audytorzy i nie tylko!
    Może ktoś mi pomoże w kwestii – czy jednostka budżetowa może dokonywać kompensat np. otrzymać jakiś towar w zamian za wynajem pomieszczeń. W/w transakcja odbywa się z pominięciem rachunku bankowego. Czy jest to zgodne z art. 18, ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Może spotkaliście się z tym problemem i macie jakieś orzeczenia w tej kwestii?
    Pozdrawiam

    #801
    joawar
    Uczestnik

    Moim skromnym zdaniem – nie. Istotą jednostki budżetowej jest rozdzielność dochodów i wydatków, pozyskane dochody z tytułu najmu odprowadzany do budżetu państwa.
    🙁

    #820
    betti
    Uczestnik

    Jak dobrze pamiętam, jednostka budżetowa ma tylko 2 możliwości gromadzenia dochodów: 1 pobierać i odprowadzać do budżetu (w zależności albo państw. albo samorządu) lub też gromadzić je na rachunku dochodów własnych (nieraz tylko za zgodą organu stanowiącego). Myślę, że wyklucza to pobieranie dochodu w naturze i przeznaczanie go na wydatek. Myślę, że w ten sposób wchodzimy w dyscyplinę, tj. przeznaczamy dochody na wydatki…

    #822
    groszek
    Uczestnik

    Mam w tej sprawie orzeczenie ZRecznika Dyscypliny Publicznej z Rzeszowa, ktory twierdzi, że można. Ponieważ miałam taką sprawę i wystąpiłam o naruszenie dyscypliny.
    Wiem, jednak, że różne Izby Obrachunkowe wydają różne orzeczenia.
    Jeżeli chcesz wiedzeć wiecej skontaktuj się ze mną przez administratora. poniewaz nie umię uruchomić tutaj funkcji abyś mi bezposrednio odpisał.

    #827
    leon
    Uczestnik

    Zapłata w towarach a kompensata to dwie różne sprawy. Kompensata opiera się na kodeksie cywilnym i polega na kompensowaniu wzajemnych należności i zobowiązań. Jeżeli zostanie odpowiednio zaksięgowana nie powinna budzić wątpliwości (oczywiście przeprowadzona zgodnie z KC) Natomiast zapłata zobowiązań wobec jednostki budżetowej w formie rzeczowej jest też dopuszczalna i stosowana np. przy regulowaniu zobowiązań podatkowych poprzez przekazanie nieruchomości. Ale to wymaga indywidualnego rozpatrzenia, powstania odpowiedniej umowy na podstawie przepisu prawa

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.