czwartek, 13 maja, 2021

konto 201

Home Forum Sektory Samorządy konto 201

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #16946
    monika33
    Uczestnik

    Mam pytanie związane z księgowaniem faktur na koncie 201.Księgowanie f-ry odbywa sie w sposób nastepujący 400/201, zaplata 201/130.
    Czy jednostka może zaplacić np. za szkolenie badź inne zakupy nie mając f-ry?Jeśli zapłaci bez f-ry np. 31 danego miesiąca powstaje saldo Wn należności.Saldo konta Wn może rownież powstac w wyniku błęnej, zawyżonej zapłaty należności.np. 400/201 – kwota 100,00 i zapłata 201/130 – kwota 120,00 Czy jest to Waszym zdaniem prawidłowo? Czy jednotka może wydatkjować środki publiczne bez f-ry?
    Czy w związku z tym jeśli jednostka posiada też na okniec m-ca zobowiazania w kwocie 100,oo i należności w kwocie 20,00 w sorawozdaniu Rb-28s należy wykazać tylko zobowiązania bez kompensacji tj. 100,00?Co wówczas z należnościami znajdującymi sie na koncie 201?

    #16947
    dudu
    Uczestnik

    Moim zdaniem nie można dokonywac zapłaty bez faktury, bo na podstawie jakiego dokumentu dokonamy zapłaty (jaki dokument zaksięgujemy?), dokument na podstawie którego dokonuje się wydatku musi być w odpowiedni sposób zadekretowany i sprawdzony pod względem merytotycznym i formalno – rachunkowym. Odnośnie ostatniej kwesti Twojego pytania, to zgodnie z przepisami art. 7 ust. 3 ustawy o rachunkowości nie można kompensować ze sobą wartości różnych co do rodzaju aktywów i pasywów, przychodów i kosztów związanych z nimi oraz zysków i strat nadzwyczajnych.

    #16948
    upsssa
    Uczestnik

    a faktura „proforma” ?? moim zdaniem jest podstawą do dokonania płatności.

    #16949
    jolantka
    Uczestnik

    w idealnym swiecie faktury przychodza na czas, bo dziala prawidlowo instytucja poczty.
    w swiecie mniej idealnym placi sie mimo ze nie ma faktury w reku a tylko np. faks

    problemem jest jsfp bo to mozna faktycznie kwestionowac ale moim zdaniem jest to do obronienia

    #16951
    upsssa
    Uczestnik

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 27 czerwca 2006 r.w sprawie sprawozdawczości budżetowej mówi, iż w sprawozdaniu RB-28s „Niewłaściwe obciążenia oraz uznania rachunków bieżących wykazuje się, wprowadzając symbol 4990 zamiast paragrafu; niewłaściwe obciążenie wykazuje się zapisem zwykłym, a niewłaściwe uznania rachunku – jako liczbę ujemną”. Myślę więc ze w zobowiązaniach danego § powinniśmy ująć faktyczne zobowiązania jakie wynikają z niezapłaconych faktur.

    #16952
    upsssa
    Uczestnik

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 27 czerwca 2006 r.w sprawie sprawozdawczości budżetowej mówi, iż w sprawozdaniu RB-28s „Niewłaściwe obciążenia oraz uznania rachunków bieżących wykazuje się, wprowadzając symbol 4990 zamiast paragrafu; niewłaściwe obciążenie wykazuje się zapisem zwykłym, a niewłaściwe uznania rachunku – jako liczbę ujemną”. Myślę więc ze w zobowiązaniach danego § powinniśmy ująć faktyczne zobowiązania jakie wynikają z niezapłaconych faktur.

    #16960
    monika33
    Uczestnik

    Z powyzszych odpowiedzi wnioskuje iż w sprawozdaniu Rb-28S winno sie wykazać zobowiązanie w kwocie 100,00, a czy wskazaną należność należy wykazać w Rb-N?Uważam że nie, ale moge się mylić. Wiemy jaki jest swiat przepisów a jaki rzeczywisty. Przepisy swoją drogą a my robimy inaczej. Dlatego zastanawiam sie jak problemy są rozwiązywane w innych jenostkach dotyczace przedpłat na szkolenia.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.