sobota, 5 grudnia, 2020

Kontrasygnata umowy przez głównego księgowego

Home Forum Sektory Samorządy Kontrasygnata umowy przez głównego księgowego

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #12043
    miszaw
    Uczestnik

    Witam.
    Mam pytanie dotyczące kontrasygnowania umówe przez głównych księgowych w jednostkach organizacyjnych. Zgodnie z ustawa o samorządzie powiatowym Skarbnik ma obowiązek kontrasygnować umowy, które powoduja powstanie zobowiązania majątkowego. czy w jednostkach główni księgowi także mają obowiązek kontrasygnować umowę?
    Jeżeli tak to z jakiego przepisu to wynika?
    Pozdrawiam

    #12044
    terka
    Uczestnik

    Witaj 🙂
    Wynika to z ustawy o finansach publicznych:
    Art. 45. ust. 1 i 3
    Głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych, zwanym dalej „głównym księgowym”, jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie:

    3) dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym;

    ust.3. Dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji. Złożenie podpisu przez głównego księgowego na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza, że:
    3) zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym jednostki.

    #12045
    miszaw
    Uczestnik

    Dziękuję za odpowiedź.
    pozdrawiam

    #12046
    wojtania
    Uczestnik

    …zadał bym jeszcze pytanie, czy umowa (podpisywanie umowy) aby na 100% jest operacją gospodarczą czy tylko zdarzeniem gospodarczym?

    #12047
    kules
    Uczestnik

    Na chłopski rozum operacją nie jest i dlatego ja takiej podstawy prawnej do zaleceń kontrasygnowania umów nie podawałem – pisałem, żeby powołać się na standardy kontroli finansowej i art.47 uofp

    #12060
    caliente
    Uczestnik

    Mam inne zdanie – umowa rodząca zobowiązania (w rozumieniu prawa cywilnego) jest zdarzeniem rodzącym zaangażowanie planu wydatków.
    Poza tym jeżeli w ogóle GK ma kontrolować zgodność z planem wydatków to właśnie przed zawarciem umowy.

    #12068
    kasiazawiercie
    Uczestnik

    mam pytanie….czy jeżeli główny księgowy występuje w nagłówku umowy jako podpisujący umowę, to na jaki art. się powołać, że jest to błędne rozumowanie art. 45 ustawy o finansach

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.