piątek, 26 kwietnia, 2024

kontrola dotacji dla niepublicznych szkół

Home Forum Sektory Samorządy kontrola dotacji dla niepublicznych szkół

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #6622
    meg
    Uczestnik

    Witam!
    Mam takie pytanie, czy nie ma możliwości skontrolowania przez organ dotujący sposobu wykorzystania dotacji przez niepubliczne szkoły?Chodzi mi o przedkładanie sprawozdań merytorycznych i finansowych, wykazow zawierających rozliczenia wykorzystywanych środków od jednostki dotującej. Zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy o systemie oświaty, upowaznienie dla rady gminy , czy powiatu dotyczy jedynie okreslenia technicznych zasad przekazywania dotacji szkołom i placówkom oświatowym. Czy ktoś wie coś na ten temat. Jak dokonać kontroli w tych placówkach, zgodnie z ustawowym upoważnieniem, bo nieprawidłowości , są bardzo duże.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi 😀

    #6624
    slaw
    Uczestnik

    u mmnie jest tak, że zgodnie z uchwałą rady powiatu możemy skontrolować ilość słuchczy wykazaną w wniosku o przyznanie dotacji ze stanem faktycznym ( ja robiłem to tak że sprawdzałem dziniki lekcyjne). Nie mamy natomiast uprawnień do kontrolowania spsobu wydatkowania tych środków (np,. czy cą one podejmowane zgodnie z zasadmi celowości, gospodarności itd). Leży to w kompetencjach organów prowadzących te jednostki. Z tego co się orientuję to nawet RIO nie może tego kontrolować. Natomiastw przypadku gdy są uzasadnione przypuszczenia defraudacji tych środków czy też wykorzystania ich niezgodnie z celami jednostki mozemy złozyc doniesienie do prokuratury –

    #6629
    szymonek123
    Uczestnik

    znam przypadek kiedy kontrola NIK stwierdziła właśnie że naliczono dotację na ucznia przy błędnie sporządzonym sporawozdaniu szkoły niepublicznej i zakwestionowała dotację z powiatu. Powiat bronił się właśnie tym że nie ma uprawnień do kontroli tego podmiotu i poprawności sprawozdań przedłożonych w powiecie. NIK nakazał jst zwrot środków do budżetu państwa. Skończyło się na tym,że sprawa się ciągnie…. i nie ma ostatecznej decyzji czy mają wrócić…

    #6630
    romb
    Uczestnik

    Witam,
    u mnie, podobnie jak u sław-a, do kontroli upoważniała uchwała rady powiatu, chociaż muszę przyznać, że budziła moje wątpliwości i po kontroli zapisy odnośnie kontroli zostały zmienione. Bałagan w niektórych jednostkach był straszny, a dokuemtacja (ksi ęga uczniów)prowadzona fatalnie. Warto wspomnieć, że np. uczeń ( słuchacz) nie uczęszczał na zajęcia przez cały semestr i szkoła pobierała na niego dotację,a skreślany z listy był dopiero na koniec semestru.Wyniki kontroli przekazałem Wydziałowi Edukacji z sugestią żeby wystapili do kuratorium o interwencję, bo jak się okazało także statut szkoły był niezgodny z przepisami ustawy o sytemie oświaty. O ile wiem jak dotąd bezskutecznie. Ale podzielam wątpliwości meg – w obecnym stanie prawnym przeprowadzenie kontroli sposobu wykorzystania dotacji nie jest możliwe.
    Pozdrawiam

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.