piątek, 26 kwietnia, 2024

koszty sądowe

Home Forum Sektory Samorządy koszty sądowe

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #19372
    justp
    Uczestnik

    Czy można dokonać wydatku z paragrafu 4610 bez ustalonego na ten dzień planu wydatku ?? Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? Proszę o wskazówki !
    Dzięki ! 🙄

    #19373
    justp
    Uczestnik

    chcę dodać, iż obliguje jednostkę termin zapłaty kosztów sądowych. Kiedyś czytałam na ten temat komentarz, ale nie jestem przekonana jaką podstawę prawną tu zastosować?

    #19376
    terka
    Uczestnik

    Art. 256 nowej ustawy o finansach publicznych.
    Pozdrawiam:smile:

    #19386
    justp
    Uczestnik

    Dzięki za podpowiedź. Muszę szybko zająć się szczegółową lekturą nowej ustawy.
    pozdrawiam!

    #19388
    wojtania
    Uczestnik

    …oj chyba mylicie pojęcia ❗

    Koszty sądowe to specyficzne wydatki sądów występujące w sądownictwie (taki slang/żargon) a samorządy wnosząc opłaty w sądach (znaki opłaty sądowej) powinny stosować paragraf 451.

    #19390
    terka
    Uczestnik

    Oj, Panie Tomaszu, a RIO POznań mówi coś innego:

    461 Koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego
    Paragraf ten obejmuje w szczególności:
    – naleŜności akademii medycznych i innych instytucji wyznaczonych do wydawania opinii,
    – koszty nieopłaconej pomocy prawnej udzielanej z urzędu,
    – koszty egzekucji komorniczej,
    – obserwacje szpitalne,
    – koszty przewozu zwłok,
    – sesje wyjazdowe sądu,
    – koszty sprowadzania i przewozu oskarŜonego, świadków i biegłych,
    – opłaty za parkingi i holowanie zabezpieczonych pojazdów,
    – doręczanie wezwań i innych pism,
    – koszty kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych,
    – ogłoszenia w prasie, radiu i telewizji,
    – koszty przejazdów sędziów, prokuratorów i innych osób z powodu czynności w toku postępowania,
    – koszty oględzin, badań przedsięwziętych w toku postępowania oraz przesyłek i przechowywania
    zajętych przedmiotów, jak równieŜ ich sprzedaŜy,
    Z pism:
    (…) koszty postępowania, którymi została obciąŜona gmina w postępowaniu kończącym postępowanie
    odwoławcze
    (…) Opłaty, o których mowa w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
    (Dz. U. Nr 167, poz. 1398 z późn. zm.), a w szczególności opłaty od wniosku o wpis w księdze wieczystej
    hipoteki przymusowej, opłaty od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, opłaty kancelaryjne

    #19405
    wojtania
    Uczestnik

    ..kurica nie ptica…

    …RIO nie Sąd…

    To kolejna błędna interpretacja RIO. Sam opis paragrafu jasno wskazuje iż dotyczy on kosztów sądowych, czyli wydatków sądów a nie JST.

    JST wnoszą opłaty na pismach w formie znaków opłaty sądowej….czyli opłaty na rzecz budżetu państwa.

    #19406
    terka
    Uczestnik

    RIO nie Sąd…

    He, he, dobre. Tylko że to RIO nas (jsfp) kontroluje i to ono według swojej wiedzy i wykładni nas ocenia. Nawet błędnej :mrgreen:

    Czy ma Pan na to jakiś pomysł? Przecież im nie powiem, że Wojtania na audyt.net powiedział, że to nie jest prawidłowe:wink:

    Aczkolwiek pytanie justp dotyczyło głównie tego, czy może dokonać wydatku, jeśli go nie ma planie. Czy podałam własciwą podstawę prawną?

    Poza tym ja nie wiem, o jakich kosztach sądowych pisała justp. Ja zrozumiałam je inaczej, niż Pan, że są to koszty zasądzonych kosztów zastępstwa sądowego. Co oczywiście nie zmienia mojej odpowiedzi, jakiej jej udzieliłam. Ale takie koszty z pewnością nie kwalifikują się do paragrafu 451. Bo płaci się je stronie, która wygrała sprawę sądową, nie do budżetu państwa.
    Justp, o jakie koszty sądowe pytałaś? Dla mojej odpowiedzi i twojego problemu nie ma to znaczenia, ale ciekawa jestem:smile:
    Pozdrawiam:smile:

    #19422
    wojtania
    Uczestnik

    …masz wybór albo im wytłumaczysz ich błąd albo nie …
    a konsekwencje to też twoja sprawa…

    Spory kompetencyjne rozstrzyga Sąd nie RIO.

    #19433
    terka
    Uczestnik

    żebym mogła wytłumaczyć, że sie mylą, muszę mieć coś w ręku:wink:
    Przejrzałam dostępne informacje dotyczące klasyfikowania takich kosztów i nie ma innych wytycznych, niż to prezentoweane przez RIO Poznań. Znalazłam wyjaśnienie MF oraz innych RIO. Wszystkie są takie same.
    Czy mogę prosić o wskazanie, gdzie mogę znaleźć odpowiednią interpretację?
    Będę wdzięczna za pomoc, bo póki co – nic na przekonanie RIO nie mam:smile:

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.