wtorek, 5 lipca, 2022

Nielegalne finansowanie gminnej spółki?

Home Forum Sektory Samorządy Nielegalne finansowanie gminnej spółki?

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #18045
  ceem
  Uczestnik

  Witam
  Jest tak sytuacja:
  Gmina przekazuje pewną kwotę dotacji na sport dla instytucji kultury posiadającej w swojej strukturze Wydział Sportu. W Gminie funkcjonuje Hala Widowiskowo-Sportowa w formie spółki z o.o. ze 100% udziałem gminy.
  Teraz – Instytucja Kultury podpisuje z Halą umowę na roczny wynajem pomieszczeń dla potrzeb lokalnych stowarzyszeń sportowych za kwotę ok 700.000 zł. Z analizy wynegocjowanych godzin wynajmu wynika określona roczna liczba godzin i pomnożona przez jednostkową cenę rynkową – wychodzi kwota ok 200.000 zł.
  Co myślicie o tej różnicy i umowie? Czy jest to przestępstwo, czy jednak racjonalne wydatkowanie publicznych środków? Nadmienię, że zwiększone finansowanie związane jest z deficytowością Hali.
  Pozdrawiam

  #18046
  roboka
  Uczestnik

  Witam, czy isntytucja klutury jest jednostką sektora finasnów publicznych jeżeli tak to moim zdaniem zobligowana jest do stosowania ustawy prawo zamówień publicznych. Co do kwot i przedmiotu umowy to moim zdaniem nie moze być takiej rozbiezności. Dysycyplina finansów art 5, 11 i 17.
  Pozdrawiam

  #18047
  ceem
  Uczestnik

  Instytucja Kultury jest jednostką sfp, a wynajem pomieszczeń i obiektów wyłączony jest ze stosowania przepisów o zamówieniach publicznych.

  #18060
  tomekn
  Uczestnik

  W ramach opisanego przypadku mogą wystąpić przesłanki za którą ponosi się odpowiedzialność karną wyrażoną w art. 296 kodeksu karnego (niegospodarność zwane przestępstwem nadużycia zaufania) oraz ewentualnie w art. 231 kk.

  #18061
  tomekn
  Uczestnik

  Należy również uwzględnić art. 304 kodeksu postępowania karnego w powiązaniu z art. 231 kodeksu karnego.

  #18062
  ceem
  Uczestnik

  Dzięki
  Pozdrawiam

  #18063
  123456
  Uczestnik

  Witam CEEM oraz koleżeństwo audytorów. Powiem jak ja jako audytor rekomendował bym rozwiązanie tej kwestii: Otórz dotacja na finansowanie wynajmu sali winna być oczywiście zgodna z stanem faktycznie odzwierciedlającym ceny , stawki i ogólnie wyliczenie zgodne z stanem faktycznym . Gdyż za postępowanie takie jak opisałaś/eś jest zagrożone dyscypliną czy innymi sankcjami , jak już koledzy audytorze wskazali. Ale TY , jako AUDYTOR zarekomenduj inne rozwiązanie . Czyli dotacja w należnej wysokości jak wskazują wyliczenia , natomiast Spółke gminną zobowiązałbym do sporządzenia jakiegoś logicznego biznesplanu , czy strategii naprawczej Spółki , i na ten cel – raczej inwestycyjny , Gmina niech przekaże aport zwiększając jednocześnie kapitał zakładowy Spółki , przez co poprawiła by się kondycja finansowa , również i zdolność kredytowa i w taki sposób zmusić Spółkę do realizacji celów ,zarabiania na siebie , a nie tylko wyciągania ręki po kasę . A jeśli taki model nie wypala , to po prostu rekomendował bym zmienić najpierw Radę Nadzorczą potem Zarząd na ludzi bardziej operatywnych . Bo jeśli się zacznie Spółce handlowej dawać kasę , tylko na tzw. przejedzenie , to w życiu dupy nie ruszą ani głową nie potrząsną aby stać się w pełni samofinanującą jednostką . Takie jest moje zdanie . Pozdrawiam

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.