czwartek, 28 stycznia, 2021

nowatorskie rozwiązania z zakresu AW

Home Forum Sektory Samorządy nowatorskie rozwiązania z zakresu AW

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #20826
  mareksp
  Uczestnik

  Zupełnie nowe, świeże spojrzenie na audyt wewnętrzny wnosi Regulamin AW Miasta Stołecznego z 19 maja 2010 (bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/…/RegulaminAudytuWewntrznego1.rtf). Tam za prowadzenie audytu wziął się sam Prezydent:
  § 4. Audyt wewnętrzny w Mieście Stołecznym Warszawie prowadzony jest przez:

  1. Prezydenta – który wykonuje zadania kierownika jednostki związane z audytem wewnętrznym, zapewniając warunki niezbędne do jego prowadzenia w sposób niezależny, obiektywny i efektywny,

  AW załatwia też problem dokonania oceny kontroli zarządczej:
  „W terminie do końca marca każdego roku Audytor Generalny, w oparciu o informacje otrzymane z Biura Kontroli oraz informacje własne Biura Audytu Wewnętrznego, przedstawia Prezydentowi roczną ocenę funkcjonowania kontroli zarządczej w m.st. Warszawie.”

  Bardzo tradycyjne za to (tj. rozróżniające Kartę audytu od Procedur (metodyki) audytu – ale przemyślane i godne naśladowania rozwiązanie przyjęto na jednej z uczelni:
  http://www.sgsp.edu.pl/uczelnia/about/akty_prawne_rn/zarzadzenie_6_10.pdf

  🙄

  #20828
  meg
  Uczestnik

  🙄 🙄 🙄 😯

  Prezydent audytorem wewnętrznym- to nie jest żart ❓

  #20829
  kikcloud
  Uczestnik

  Z annałów polskiego prawodawstwa ustawa o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych z dnia 24 sierpnia 2006 r. (Dz.U. Nr 170, poz. 1217) obowiązywał do 2009-03-23.
  Art. 21 ust 4 Dyrektor generalny urzędu: 1) zapewnia funkcjonowanie i ciągłość pracy urzędu, warunki jego działania, a także organizację pracy, w szczególności poprzez:
  ………………………………………………..
  f) prowadzenie kontroli i audytu wewnętrznego w urzędzie,
  ……………………………………………….

  #20830
  kikcloud
  Uczestnik

  Gwoli przypomnienia: ustawa o służbie cywilnej z dnia 21 listopada 2008 r. (Dz.U. Nr 227, poz. 1505) obowiązująca.
  Art. 25 ust. 4 Dyrektor generalny urzędu:
  1) zapewnia funkcjonowanie i ciągłość pracy urzędu, warunki jego działania, a także organizację pracy, w szczególności przez:
  ………………………………………………..
  h) sprawowanie nadzoru nad prowadzeniem kontroli i audytu wewnętrznego w urzędzie,
  ……………………………………………….

  #20831
  meg
  Uczestnik

  Gwoli przypomnienia: m.st. Warszawa, Prezydent obowiązuje ustawa o samorządzie gminnym, a nie o słuzbie cywilnej.

  Pozdrawiam

  #20836
  mareksp
  Uczestnik

  Moim zdaniem w przytoczony Regulaminie nastąpiło pomieszanie pojęć „prowadzić audyt” i „przeprowadzać audyt”. Przy tym pierwszym chodzi o istnienie funkcji audytu w organizacji. Za to jest odpowiedzialny kierownik jednostki czyli w tym przypadku Prezydent. Natomiast przeprowadzanie audytu to nic innego jak wykonywanie zadań audytowych. Tak więc wskazanie, że audyt w jednostce prowadzony jest przez Prezydenta i komórkę AW trochę miesza. Ale to nie jest problem, bo wiadomo,że chodzi tylko o zorganizowanie przez Prezydenta funkcjonowania audytu. Bardziej niepokojące jest przyjęcie rozwiązania, że wyłącznie rolą audytu jest przedstawianie rocznej oceny funkcjonowania kontroli zarządczej bez odniesienia do wykonanych zadań audytowych będących podstawą takiej oceny. Trudno przyjąć że komórka AW jest w stanie ocenić kontrolę zarządczą we wszystkich obszarach działalności w ciągu roku. W praktyce jest to możliwe jedynie w dłuższym okresie czyli tzw cyklu audytu.

  #20840
  kikcloud
  Uczestnik

  To trzeba zmienić praktykę 😉
  Postaw się w roli kierownika jednostki, któremu gotów jesteś dać racjonalne zapewnienie o stanie kontroli zarządczej za jakieś 5 lat. Kadencja z tego co pamiętam trwa 4 lata. 😀

  #20841
  mareksp
  Uczestnik

  Postaw się w roli AW. Obowiązuje cię etyka i standardy a wydając ocenę całości systemu kontroli zarządczej w rok po prostu okłamiesz kierownika. Choć on bardzo tego chce. (Tell me lies tell me sweet little lies). 😳 … i będziesz się musiał spowiadać albo żyć z tym grzechem.
  Można mu też podpowiedzieć, że oprócz rocznego zapewnienia audytu na temat zbadanych przez audytora obszarów działania ma też inne możliwości uzyskania dodatkowej oceny na podstawie wyników kontroli oraz samooceny. Tu także jest miejsce na wsparcie doradczo metodyczne audytu. I będzie wszystko zgodnie ze sztuką i należytą starannością.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.