niedziela, 28 kwietnia, 2024

nowy projekt ustawy o finansach publicznych

Home Forum Pomysły pomysly nowy projekt ustawy o finansach publicznych

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #395
    baziap
    Uczestnik

    Zapewne wszyscy z naszego grona wiemy o zbliżających się zmianach uregulowań ustawy o Finansach Publicznych w zakresie audytu.Podkomisja rozpatrujaca poselski i rządowy projekt ustawy złożyła pod koniec stycznia sprawozdanie dotyczące owych projektów. Bardzo chciałabym poznać Wasze opinie na temat proponowanych zmian. Czy w gronie forumowiczów są audytorzy jednostek wymienionych w art 83 ust 2 U o FP? Jak zapatrujecie się na nowe propozycje i co na to Wasi zwierzchnicy?

    #406
    zorawski
    Uczestnik

    A gdzie można przeczytać projekt (który miał powstać na bazie rządowego i poselskiego) po poprawkach podkomisji ? Czy ktoś wie ? Na stronach Sejmu udało mi się wyłącznie dotrzeć do pierwotnych projektów rządu i PO. A to chyba już nieaktualne.
    Pozdrawiam
    Krzysztof Żórawski

    #407
    jama
    Uczestnik

    Ja dotarłam do projektu przez stronę sejmu. Niestety nie pamiętam jak na to wpładałam. O ile pamiętam projekt dotyczył przeprowadzania audytu w zakładach więziennictwa. Ale próbowałam znaleĽdĽ drugi raz i… nie udało się. Może ktoś jeszcze „grzebał” i ściągnął do siebie. Mnie generalnie ta zmiana nie dotyczyła, więc się na niej nie skupiłam. Ale może to nie tą zmianę ma na mysli baziap. 😆

    #409
    olivkova
    Uczestnik

    http://ks.sejm.gov.pl/proc4/opisy/1844.htm – to tu 🙂 Wg projektu zmiana polega na tym, że aw zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 83 ust.2 otrzymują ‘ochronę GIAWa’ stosunku pracy. Generalnie ‘ochrona’ ta zostaje rozszerzona również na wszelkie zmiany w stosunku pracy z aw – a nie tylko na rozwiązanie umowy o pracę, jak to ma miejsce obecnie. Pzdr

    #414
    meg
    Uczestnik

    Jesli chodzi o nowy projekt ustawy o fin. publ.
    to jest tam napisane , że rozwiązanie stosunku pracy z audytorem wewnętrznym , a także zmiana warunków pracy audytorów wew.zatrudnionych w jednostach , o których mowa w art. 44 ust. 1i 2 ( czyli także jednostakch samorzadu terytorialnego), nie może nastapić bez zgody GIAW. A dalej w artykule 57 ust.5 jest napisane , że ” w odniesieniu do jedn. sam. teryt. kompetencje GIAW, z wyłączeniem wyrażania zgody na rozwiazanie stosunku pracy z audytorem wewn. wykonuja odpowiednio wojt, burmistrz , prezydent starosta lub marszałek województwa”
    Więc z tego wynika , że audytorzy zatrudnieni w jednostach samorzadu terytorialnego tez bedą mieli ochronę GIAW. Niewiem dlaczego o tym nikt nie wspomina, tylko o jednostkach o którym mowa w art. 83. ust. 2.
    Pozdrawiam!

    #415
    dota
    Uczestnik

    Audytorzy, czy dykusja nie toczy się nad projektem z 2003 r. który już został uchwalony (oczywiście w innej wersji). 😥

    #418
    dareks
    Uczestnik

    RAczej mowimy o tym
    GAZETA PRAWNA NR Nr 33 (1398) środa 16 lutego 2005 r. http://WWW.GAZETAPRAWNA.PL/DZIALY/27.HTML?NUMER=1398&DOK=1398.27.3.2.5.4.0.1.HTM

    FINANSE PUBLICZNE
    Kontrowersyjny projekt ustawy

    Posłowie Komisji Finansów Publicznych odłożyli wczoraj prace nad nowelizacją ustawy o finansach publicznych. Prezes Trybunału Konstytucyjnego obawia się, że proponowane w projekcie przepisy dotyczące audytu wewnętrznego mogą być niezgodne z konstytucją.
    Wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych miała przyjąć sprawozdanie podkomisji zajmującej się zmianą ustawy o finansach publicznych – przepisami dotyczącymi długu publicznego i audytu wewnętrznego. Posłowie uznali jednak, że projektem nie można się zająć pod nieobecność wiceminister finansów Elżbiety Suchockiej-Roguskiej (jest na urlopie) i odłożyli posiedzenie. Przepisy długu publicznego są zbyt ważne, zaś zapisy o audycie wewnętrznym budzą kontrowersje.
    W tej ostatniej sprawie pismo do Sejmu przesłał prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan. Podkreślił, że zgodnie z projektem audyt prowadzony np. w Trybunale Konstytucyjnym będzie w gestii Ministerstwa Finansów i jego służb. Tymczasem TK cieszy się autonomią w zakresie budżetowym. Nie oznacza to, że TK nie podlega podstawowym regułom gospodarki finansowej, ale że instrumenty kontrolne mają być ograniczone do niezbędnego minimum. W związku z tym TK uważa, że optymalne są obowiązujące przepisy ustawy o finansach publicznych, w tym w odniesieniu do instytucji audytu oraz działalności audytora wewnętrznego. Wątpliwości budzą zwłaszcza zaproponowane w projekcie ustawy zmiany dotyczące m.in.:
    • rozwiązywania i zmian w stosunku pracy audytora wewnętrznego, uzależnionych od stanowiska głównego inspektora audytu wewnętrznego
    • bezpośredniego powiązania działalności audytora wewnętrznego z GIAW.
    Marcin Musiał
    _________________

    #419
    ggolob
    Uczestnik

    A ja uważam, że zmiany powinny być bardziej radykalne i doprowadzić do wydzielenia GIAW ze struktur MF i zmiany jego dotychczasowych kompetencji – praktycznie nie ma żadnych. Nie powinien on podlegać pod Ministra Finansów tylko pod Parlament. Dzisiejsze rozwiązania nie stanowią przysłowiowej nowej jakości, „ciągle się wszyscy boksują” a GIAW… i tak nic sensownego nie robi poza raportami składanymi Radzie Ministrów, które w zasadzie też są suchą statystyką.
    A tak na marginesie, ale w tej sprawie, zwróćcie uwagę na pismo prezesa Trybunału Konstytucyjnego skierowane do Komisji Finansów Publicznych – pisze trochę o tym dzisiejsza Gazeta Prawna na s. 5.

    #439
    olivkova
    Uczestnik

    ggolob, jedną Najwyższą Izbę Kontroli (podległość parlamentarna) już mamy, chcesz stworzyć drugą? 😉

    oczywiście, że to są kontrowersyjne zapisy… i nie dziwię się ożywionej debacie na ten temat.

    Dla wielu kierowników jednostek audyt wewnętrzny to zło konieczne. Byłam kiedyś na pewnej rozmowie kwalifikacyjnej, na której kierownik jednostki oświadczył, że „musi” zatrudnić audytora choć nie widzi w tym żadnych korzyści dla siebie. Dodał na koniec, że żywi głeboką nadzieję, że Platforma Obywatelska skreśli grubą linią treść zapisów ustawy o finansach publicznych dotyczacych audytu wewnętrznego. Przy takiej świadomości i bezczelności kierowników ja już się chyba niczemu dziwić nie będę….

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.