piątek, 26 kwietnia, 2024

Nowy -stary egzamin w MF???

Home Forum Egzaminy egzaminy Nowy -stary egzamin w MF???

Oglądasz 15 wpisów - 16 z 30 (wszystkich: 33)
  • Autor
    Wpisy
  • #13017
    alkman
    Uczestnik

    Zatem zgadzamy się ze sobą, że część podwórka jest wspólna.
    Zauważ, że ustawa o finansach publicznych pozwala się bawić biegłym we wszystkie nasze zabawy.
    Skoro zatem biegły może być audytorem, to co za problem ustalić minimalny zakres wiedzy do wykonywania przez biegłego audytu.
    Jak już się ustali taki zakres, to kandydat na biegłego zdaje w pierwszej kolejności to co wystarcza na audytora. Co zrobi dalej kandydat? Zostaje audytorem, a jak spełni inne warunki, to może być biegłym.
    Niewielkie zmiany w prawie i statucie KIBR i same korzyści, np.:
    Opłaty za egzaminy zostają w kraju,
    Egzamin dostosowany do polskich i europejskich warunków,
    Jasno określony dostęp do zawodu,
    możliwość rozwoju ścieżki kariery dla audytorów.

    Może błądzę, lecz teraz żeby zostać audytorem pozostaje praktycznie tylko CIA i CGAP, ponieważ inne ścieżki są zbyt długie lub nieopłacalne (ilu biegłych, inspektorów kontroli skarbowej lub kontrolerów NIK, od momentu zmiany ustawy zostało audytorami w państwowych i samorządowych jednostkach)
    Pozdrawiam

    #13026
    megul
    Uczestnik

    A kto to powiedział,ze audyt wewnętrzny ma podlegać Ministrowi Finansów? a może Ministrowi Administracji ? Gospodarki? A może samemu Premierowi?A ten stary egzamin w w MF na audytora wewnętrznego jfsp, zaliczało sie po dobrze opanowanej książce Kapuśniaka.Tak to widać po użytkowniku mama..Ale Minister Finansów to gośc swiatowy i jak chce aby środki publiczne były efektywnie wykorzystane? to zrobi porządek na tym podwórku.Pomysł alkmana jest godny uwagi..
    pozdrawiam
    megul

    #13028
    alkman
    Uczestnik

    Cieszę sie że pomysł mój zasłużył na uwagę kolegi i zazdroszczę optymizmu, co do nowego Ministra Finansów.
    Nie popieram jednak zdania kolegi, co do osób, które zdały egzamin państwowy. Proponuję zdanie wyrobić sobie na podstawie wykazu literatury, jaka była potrzebna do zdania egzaminu państwowego i zapewniam kolegę, że oprócz czynnika losowego (szczęścia), ewentualnej syntetycznej wiedzy zawartej w książce Kapuśniaka, za zdającymi stał większy lub mniejszy bagaż doświadczenia związanego z problemami poruszonymi w pozostałej literaturze, niezbędnej do zdania egzaminu na audytora.
    Na dwa wpisy, dwa ataki personalne na tego samego użytkownika, a co z zasadą nr 5 kodeksu etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych:
    Audytor wewnętrzny postępuje w sposób sprzyjający umacnianiu zawodowej współpracy i dobrych stosunków z innymi audytorami.
    Pozdrawiam

    #13032
    audytorek1
    Uczestnik

    Alkman – wyluzuj! Nikt na Ciebie nie napada – poprostu sobie dyskutujemy i niekoniecznie musimy się odrazu zgadzać 🙂 Jeśli poczułes sie dotknięty – przepraszam 🙂
    Co do egzaminu w MF – podzielam Twój pogląd – to wcale nie była bułka z masłem – klika tgodni wyjętch z życiorysu i zakuwanie……. (Niekoniecznie i nie tylko z Kapusniaka – raczej lex i pargrafy, literatura…….!)
    Co do Twojego pomysłu na dziś – pozwolę sobie miec zgoła odmienne zdanie – uważam, iż ustawianie audytora na dolnym szczeblu w karierze biegłego to nieporozumienie, wg mnie zarowno audytor jak i bieły, żeby wykonywac rzetelnie swój zawód muszą się w swoich dziedzinach wyspecjalizować i jeśli już to ja ustawiłabym hierarchię inaczej – biegły może zostac audytorem o ile np wykaże się praktyczną znajomościa technik audytowych (ze o standardach nie wspomnę..), bo przecież audytor, jesli chciałby zostac biegłym – to musi się wykazać wiedzą, o której wsponmiałeś w trakcie kolejnych egzaminów na biegłego.
    Tak sobie myślę…..Pozdrawiam

    #13034
    jadtra
    Uczestnik

    Cześć wszystkim.
    jestem audytorkiem wewnętrznym , po egzaminie w MF. 😀
    Działam sama (dzięki za pomoc wszystkim koleżankom i kolegom poznanym na szkoleniach i na Forum).
    Działamy na rónych podwórkach -smaorządy bogate i biedne np. małe powiaty a audyt jest, i wszyscy pozostli.

    Bardzo nie podoba mi się – wymuszanie na audytorach wewnętrznych wykonywania kontroli 5% – jakoś tym tematem nikt się nie zajął (chodzi mi o DECYZJE MF, a nie odpowiedzi na pytaniaa na BIP-e MF), a ze spotkań na szkoleniach wiem że taka jest praktyka i nie widać … zmian bo kierownicy jednostek samorządowych spotykają się także na szkoleniach i przekazują sobie wiedę w zakresie zmniejszania kosztów utrzymania urzędu (musiałam to napisać :mrgreen: już min ulżyło 😀

    Po dyskusji wiemy , że mamy różne zdanie, ale łączy nas audyt (zewnętrzny wewnętrzny) i trzeba tej nowej grupie zawodowej jakoś pomagać.

    Biegli mają swoją 1 mocną organizację . My mamy kilka wielu do nich nie należy i może trzeba to zmienić 😎 .
    Ze szkoły – w jedności siła – łątwiej wtedy lobbować na rzecz audytu .

    Taż jestem za polska formą egzaminu na audytora wewnętrznego. Uważam, że powinien być dwustopniowy, i wcale nie łatwiejszy niz poprzednia edycja. (rozłozony w czasie jak IIA).

    Pozdrawiam wszystkich 😀

    #13035
    noemi370
    Uczestnik

    Podpisuję się rękami i nogami pod wypowiedzią Jadtry 🙂 również w kwestii kontroli 5%.

    #13036
    audytorek1
    Uczestnik

    MOŻE JAKIŚ MAŁY OKRĄGŁY STÓŁ PRZYDAŁBY SIĘ NASZYM SAW-om.SAWJSFP-om oraz wszystkim innym polskim organizacjom audytorów wewn.?
    😀 😎 😛

    #13037
    pawels
    Uczestnik

    Super wątek ale dlaczego są tutaj ataki personalne do uczestników tego forum. Czuję duży niesmak.

    #13042
    mama0454
    Uczestnik

    No i p. Banaś popłynął. A tak się wymądrzał na temat audytu.

    #13043
    jadtra
    Uczestnik

    Do Pawła S
    Myślę, że te ataki to wynik przemęczenia – wiesz koniec roku, a tu jeszcze masę pracy. 😉

    Jednym z tematów do wspólnego załatwienia – lobbowania jest. np. data 31.10.0200x roku do zatwierdzenia planu audytu na następny rok. Nic nie podaje się na temat terminu planu 5% kontroli ❗

    Po co się tak ustawodawca spieszy się z zatwierdzaniem planu, jak plany finansowe już w listopadzie są inne 😈 conajmniej jakby audyt nie był związany z finanasami. Tym wczesnym planowankiem wkurza się wszystkich bo oni są dopiero w fazie planowania budżtu.

    #13044
    alkman
    Uczestnik

    Jak audytor robi kontrolę np. 5%, to co robi kontrola wewnętrzna?

    #13045
    adela
    Uczestnik

    Dzisiaj Tusk zdymisjonował Banasia. Hura. Może coś się smieni, zwłaszcza w audycie. To Banaś wymyślił wprowadzenie do uprawnień audytorskich kontrolerów skarbowych i dwuwładzę w nadzorze. Nad audytami środków UE on i UKSy, a inne Minister Finansów i Departament. Do dzisiaj nie opracowali zasad.

    #13050
    alkman
    Uczestnik

    Mequl czepił się mama0454, ja mequl”a, audytorek1 przeprosił mnie za nic, jadtra nie chce robić kontroli 5% i proponuje przełożyć termin sporządzania planu, adela cieszy się, aaa co z egzaminem? 😯 A po co nam egzaminy? 💡
    W sumie to mamy fajnie. Ciekawe zajęcie, zaporowe warunki dostępu do zawodu (mała konkurencja), mnóstwo ludzi zdaje CIA, pewnie szykują skoki na prywatne spółki (jeszcze mniejsza będzie konkurencja) , 😎 niech się pomartwią kierownicy jednostek skąd wziąć audytorów, 😕 może z Chin. ❓
    pozdrawiam

    #13054
    irenaanna
    Uczestnik

    Najlepsze pomysły powstają nocą. Mam na myśli Chiny. pozdro

    #13056
    mama0454
    Uczestnik

    Podoba mi się wypowiedź alkmana.
    Właśnie, skoro nie będzie nowych egzaminów to nas będzie coraz mniej, więc zaczną się z nami liczyć i szanować, a nie traktować jak piąte koło u wozu. Wtedy także kierownicy będą zmuszeni coś zrobić z naszymi płacami, bo inaczej kto tylko będzie miał możliwość to odpłynie. Nowego prawdopodobnie nie znajdą za „taką” kasę.
    A propos, na nikogo się nie obrażam, bo każdy ma prawo wyrazić swój pogląd, byle tylko w kulturalny sposób.

Oglądasz 15 wpisów - 16 z 30 (wszystkich: 33)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.