sobota, 24 lipca, 2021

operaty wodnoprawne

Home Forum Sektory Samorządy operaty wodnoprawne

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #18430
    romb
    Uczestnik

    Jestem w trakcie zadania audytowego: „wydawanie pozwoleń wodnoprawnych” i mam bardzo duzo uwag do operatów wodnoprawnych, które stanowią niezbędny załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia. Ustawa prawo wodne nie określa jasno kto jest uprawniony do opracowywania takich operatów, a ich jakośc jest czasami doprawdy porażająca. Może ktoś z forumowiczów przerabiał podobny temat lub zna odpowiedź na moje wątpliwości: czy operat może opracować każdy kto czuje sie na siłach czy też konieczne są jakieś uprawnienia,kwalifikacje?

    #18443
    mariusz31
    Uczestnik

    Robiłem dość dawno to zadanie i pamiętam, że nie ma uprawnień do wydawania operatów wodnoprawnych, każdy może to robić. Ustawa szczegółowo wymienia wymaganą zawartość operatu (art.132). Mogłem tylko sprawdzić czy nie ma braków formalnych w operacie, natomiast co do jakości operatu nie zajmowałem stanowiska, choć niektóre elementy operatu były, nawet dla laika, marnej jakości.

    #18455
    romb
    Uczestnik

    Dzieki Mariusz31!
    Tak też myslałem – wprawdzie na ogół operaty wypełniaja wymogi ustawowe ale ich jakość jest rzeczywiście marna, najczęściej opracowują je osoby posiadające uprawnienia budowlane, a nawet sami wnioskodawcy.
    Jeszcze raz dziekuję za opinię.
    Pozdrawiam.

    #18456
    betix
    Uczestnik

    Często wykonują to pracownicy wydziału, w którym wydaje się te zezwolenia, natomiast na danym operacie oficjalnym wykonawcą jest juz inna osoba, tzw. „współudziałowiec” w należnych profitach, firmujący swoją pieczątką operat wodnoprawnych. Co do treści merytorycznej – potwierdzam w 100 %. Praca odrobiona na kolanie.

    #18479
    romb
    Uczestnik

    Jeszcze jedno pytanie do Mariusza31 i Betix bo zdaje się,ze przerabialiście i znacie temat, a własnie trwa spór pomiędzy mną a naczelnikiem audytowanej komórki. Art. 138 Prawa wodnego mówi o wygaszaniu pozwoleń w drodze decyzji , jeżeli minął okres na który zostały wydane. Jednym słowem stoję na stanowisku, ze pozwolenie powinno byc wygaszone w drodze decyzji, tym bardziej, ze mówi o tym takze moim zdaniem art. 162 par. 1 pkt.1 kpa. Naczelnik uważa,ze pozwolenie wygasa samoistnie wraz z upływem czau na jaki zostało wydane i żadna dodatkowa decyzja nie jest w takim przypadku konieczna. Ciekaw jestem, czy podzielacie mój punkt widzenia. Będę wdzięczny za Wasze opinie.
    Pozdrawiam.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.