sobota, 24 września, 2022

operaty wodnoprawne

Home Forum Sektory Samorządy operaty wodnoprawne

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #18430
  romb
  Uczestnik

  Jestem w trakcie zadania audytowego: „wydawanie pozwoleń wodnoprawnych” i mam bardzo duzo uwag do operatów wodnoprawnych, które stanowią niezbędny załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia. Ustawa prawo wodne nie określa jasno kto jest uprawniony do opracowywania takich operatów, a ich jakośc jest czasami doprawdy porażająca. Może ktoś z forumowiczów przerabiał podobny temat lub zna odpowiedź na moje wątpliwości: czy operat może opracować każdy kto czuje sie na siłach czy też konieczne są jakieś uprawnienia,kwalifikacje?

  #18443
  mariusz31
  Uczestnik

  Robiłem dość dawno to zadanie i pamiętam, że nie ma uprawnień do wydawania operatów wodnoprawnych, każdy może to robić. Ustawa szczegółowo wymienia wymaganą zawartość operatu (art.132). Mogłem tylko sprawdzić czy nie ma braków formalnych w operacie, natomiast co do jakości operatu nie zajmowałem stanowiska, choć niektóre elementy operatu były, nawet dla laika, marnej jakości.

  #18455
  romb
  Uczestnik

  Dzieki Mariusz31!
  Tak też myslałem – wprawdzie na ogół operaty wypełniaja wymogi ustawowe ale ich jakość jest rzeczywiście marna, najczęściej opracowują je osoby posiadające uprawnienia budowlane, a nawet sami wnioskodawcy.
  Jeszcze raz dziekuję za opinię.
  Pozdrawiam.

  #18456
  betix
  Uczestnik

  Często wykonują to pracownicy wydziału, w którym wydaje się te zezwolenia, natomiast na danym operacie oficjalnym wykonawcą jest juz inna osoba, tzw. „współudziałowiec” w należnych profitach, firmujący swoją pieczątką operat wodnoprawnych. Co do treści merytorycznej – potwierdzam w 100 %. Praca odrobiona na kolanie.

  #18479
  romb
  Uczestnik

  Jeszcze jedno pytanie do Mariusza31 i Betix bo zdaje się,ze przerabialiście i znacie temat, a własnie trwa spór pomiędzy mną a naczelnikiem audytowanej komórki. Art. 138 Prawa wodnego mówi o wygaszaniu pozwoleń w drodze decyzji , jeżeli minął okres na który zostały wydane. Jednym słowem stoję na stanowisku, ze pozwolenie powinno byc wygaszone w drodze decyzji, tym bardziej, ze mówi o tym takze moim zdaniem art. 162 par. 1 pkt.1 kpa. Naczelnik uważa,ze pozwolenie wygasa samoistnie wraz z upływem czau na jaki zostało wydane i żadna dodatkowa decyzja nie jest w takim przypadku konieczna. Ciekaw jestem, czy podzielacie mój punkt widzenia. Będę wdzięczny za Wasze opinie.
  Pozdrawiam.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.