piątek, 26 kwietnia, 2024

Podatki

Home Forum Sektory Samorządy Podatki

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #14345
    jola
    Uczestnik

    Jak sądzicie – czy informacja do podatku rolnego składana przez osoby fizyczne musi zawierać szczególowy wykaz przedmiotu do opadkowania, czy może zawierać tylko np. liczbę ha ogółem, bez podziału na poszczególne klasy gruntów. Informacja ta jest weryfikowana z geodezją, a ewidencja tam prowadzona jest podstawą naliczenia podatków. W przypadku szczegółowej konieczności wypełniania informacji efekt jest taki, że mało kto ze składających informację wie dokładnie ile ha ma w jakiej klasie i tak te informacje musi zasięgnać w geodezji. Potem z kolei podatki to znów weryfikują w tej samej geodezji. Robi się zamieszanie i podwójna robota. Czy nie można jakoś uprościć informacji podatkowej. Czy przedmiot opodatkowania w tej informacji nie byłby zbyt ogólny, choć w gruncie rzeczy uprościłby obsługę i złagodził nerwy petenta.

    #14346
    arek007
    Uczestnik

    zgodnie z art. 6a ust. 11 ustawy o podatku rolnym – rada gminy określa w drodze uchwały wzory formularzy. W formularzach będą zawarte dane dotyczące podmiotu i przedmiotu opodatkowania, niezbędne do wymiaru i poboru podatku rolnego.
    Tak więc przepis ten moim zdaniem jest jasny. Powinny byc podane dokładne dane przedmiotu opodatkowania, powierzchnia ogółem, powierzchnie wg klas bonitacyjnych. Jesli przepis mówi – w celu wymiaru – to przercież pow. wg. klas bonitacyjnych stanowi punkt wyjścia do opodatkowania gospodarstwa rolnego.
    To, że gmina ma obowiązek dokonania czynności sprawdzających złozonych informacji, nie znaczy że sprawdza wszystkie informacje, a wymiar musi dokonać co roku, lub po każdej zmienie.
    Począwszy od 2002 roku kiedy wprowadzono informacje podatkowe ( na rolny, leśny od nieruchomości ) wykazanie w sposo szczegółowy przedmiotu opodatkowania ciąży na podatku.

    Jak jeszcze coś – to pytaj

    pozdr.

    #14347
    jola
    Uczestnik

    Też tak myślałam, ale wyszły pewne propozycje od pracowników i chciałam się upewnić. Pozdrawiam i dziękuję

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.