sobota, 19 września, 2020

podpisy pod umową

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #7503
  audytorz
  Uczestnik

  Proszę pomóżcie, stwierdziłam że umowę cywilmo-prawną podpisały osoby, które nie zostaly wskazane jako reprezentujące podmot (STRONĘ UMOWY) czy jest to nieprawidłowość?

  #7740
  k-asiek
  Uczestnik

  jejku toż to umowa jest nieważna, to tak jakby umowę między tbą i panem x podpisała nieznana ci osoba albo sąsiad, nie majacy pełnomocnictwa oczywiści.

  #7741
  smelnik
  Uczestnik

  Niestety k-asiek ma rację. Ta umowa jest nieważna.

  #7785
  tamara
  Uczestnik

  Wydaje mi sie, ze należy sprawdzić pełnomocnictwo. Może będzie Ci pomocny zapis Rozdział II Pełnomocnictwo Kodeksu cywilnego:
  Art. 103. § 1. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.
  § 2. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
  § 3. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.
  Art. 104. Jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.

  Pozdrawiam 😀

  #7786
  audytorz
  Uczestnik

  Fajnie że zainteresowaliście się moim postem w tak gorącym okresie.
  Sprawa dotyczy aneksu do umowy finansowania projektu ze środków UE.
  Też tak sądziłam że aneks do umowy powinien być podpisany przez osoby wskazane do reprezentacji.
  IP nie wniosła żadnych uwag i stąd moje pytanie

  #7788
  tamara
  Uczestnik

  Jeszcze drobna uwaga, w przypadku funduszy UE najważniejszy jest Podręcznik wdrażania procedur, tam są szczegóły dotyczące podpisywania umów. Ponadto można jeszcze sprawdzić KRS, kto jest upowazniony do reprezentowania jednostki oraz pełnomocnictwa szczegółowe do konkretnych spraw znajdujące się w aktach osobowych 😀 .

  #7823
  audytorz
  Uczestnik

  Tamara bardzo dziękuję za wskazówkę tak też się stało, że osoba podpisująca została upoważniona do tej czynności.

  #7877
  groszek
  Uczestnik

  [QUOTE BY= audytorZ] Proszę pomóżcie, stwierdziłam że umowę cywilmo-prawną podpisały osoby, które nie zostaly wskazane jako reprezentujące podmot (STRONĘ UMOWY) czy jest to nieprawidłowość?[/QUOTE]

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.