piątek, 26 kwietnia, 2024

poprawianie błędów księgowych

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna poprawianie błędów księgowych

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #12602
    podhale
    Uczestnik

    Mam do was wydaje się banalne pytanie: Jesli kwestionuję w jednostce poprawianie błędów podczas dekretowania przy uzyciu korektora , to na jaki art. ustawy o rachunkowości mam sie powołać.
    Z góry dziekuję za odpowiedzi.

    #12608
    ceem
    Uczestnik

    Według mnie właściwym jest art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, który mówi, że błędy w zapisach poprawia się przez skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu … . Zastosowanie korektora nie zachowuje czytelności błędnego zapisu i dlatego nie może być wg ustawy stosowane.
    Można zacytować także art. 77 pkt 1 uor, który wskazuje między innymi, że prowadzenie ksiąg rachunkowych (w tym poprawianie błędów w księgach) wbrew przepisom ustawy, grozi grzywną, karze pozbawienia wolności do lat 2 albo karom tym łącznie.

    #12610
    podhale
    Uczestnik

    Dzieki ceem!
    Ale jest przecież jeszcze art. 22 ust. 3, który mówi podobnie, iż „błedy w dowodach wewnętrznych mogą byc poprawiane przez skreslenie błednej tresci lub kwoty, z utrzymaniem czytelnosci skreslonych wyrazen lub liczb, wpisanie tresci poprawnej i daty poprawki oraz złozenie podpisu osoby do tego upowaznionej, o ile odrebne przepisy nie stanowią inaczej…”

    Czym sie więc róznia te dwa artykuły 🙁

    #12611
    dota
    Uczestnik

    Co do sposobu niczym, z tym że Art. 22 dotyczy dowodów księgowych, natomiast art. 25 zapisów w księgach rachunkowych

    #12612
    mareksp
    Uczestnik

    Uważam, że właściwą podstawą zaleceń jest art. 22 ust. 1 (dowód ma zawierać dane określone w art. 21 tj. m.in. pkt 6 dekretacja) a niedopuszczalne jest dokonywanie w dowodach wymazywań i przeróbek.
    Z kolei art. 25 dotyczy poprawiania zapisów w księgach rachunkowych tj. w odpowiednich urządzeniach księgowych a nie dowodów księgowych.
    Co do istotności takiego ustalenia można tu wskazać na skutek przeróbek w postaci braku informacji kto i kiedy dokonał zmiany dekretacji i czy był do tego uprawniony, a także sprawdzić jaki to miało wpływ na zapisy w księgach na podstawie przerobionych dekretacji.

    #12613
    podhale
    Uczestnik

    Dziekuję wszystkim! Mi też wydaję się, że w moim przypadku, nalezy wskazac na art 22 uor.
    Jeszcze raz dziękuje 😀

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.