niedziela, 25 lipca, 2021

Potwierdzenie należności

Home Forum Sektory Samorządy Potwierdzenie należności

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #9340
  ajuri
  Uczestnik

  Mam do was pytanie. Jednostka w której pracuję wysłała do kontrahentów pisma o potwierdzenie sald należnosci z tytułu decyzji na zajęcie pasa drogowego. Firmy dzwonią i mówią, że tego salda nie potwierdzą. co w takim przypadku zrobić? Czy domagać się od firmy pisemnej odpowiedzi dlaczego nie potwierdza salda, a jak dalej nie da się tego ustalić to dokonać inwentaryzacji takiego salda przez weryfikację? Z góry dziękuję za opinie

  #9349
  wojtania
  Uczestnik

  Cytat z ustawy o rachunkowości:

  Art. 26. 1. Jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację:
  3) środków trwałych, do których dostęp jest znacznie utrudniony, gruntów, należności spornych i wątpliwych, a w bankach również należności zagrożonych, należności i zobowiązań wobec osób nieprowadzących ksiąg rachunkowych, z tytułów publicznoprawnych, a także aktywów i pasywów niewymienionych w pkt 1 i 2 oraz wymienionych w pkt 1 i 2, jeżeli przeprowadzenie ich spisu z natury lub uzgodnienie z przyczyn uzasadnionych nie było możliwe – drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji realnej wartości tych składników.

  #9350
  ajuri
  Uczestnik

  Dziękuję wojtania znam ten przepis zastanawiałam się tylko jak interpretować „z przyczyn uzasadnionych” gdy firma po prostu odpowiada że nie potwierdzi bo nie.
  Pozdrawiam

  #9352
  jadtra
  Uczestnik

  Do wojtania
  Fajnie, że coś spokojniejszego napisałeś.
  Mógłbyś częściej służyć pomocą na forum , a nie tylko te ……. Myślę, że mnie rozumiesz 😀
  Doswiadczenie mozna innym przekazać, zawsze spotkasz się z wdzięcznością i dobrym słowem

  #9363
  wojtania
  Uczestnik

  ..te tzw. „te” też są ważne…i bawi mnie to 😉

  Wracając do potwierdzenia należności. Pewne jest, że skoro jednostka z różnych przyczyn nie otrzymała od kontrahenta potwierdzenia salda należności, a ma do spełnienia obowiązki inwentaryzacyjne, winna je wypełnić przeprowadzając inwentaryzację metodą weryfikacji. I jest to jak najbardziej uzasadniona przyczyna.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.