wtorek, 27 października, 2020

Procedury RTG

Home Forum Sektory Służba zdrowia Procedury RTG

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #9629
    sponge
    Uczestnik

    Poszukuje czegos na temat procedur w Pracowni Rentgenowskiej…czy moze mi ktos udzielic niezbednych informacji?? Nakierowac ? a moze ktoś ma na ten temat jakies materiały??
    POZDRAWIAM

    #9632
    maksik
    Uczestnik

    w RTG obowiązują szczególne przepisy związane z ochroną radiologiczną pracowników i pacjentów – skrócony czas pracy, obowiązek noszenia dozymetrów, szczególne przepisy dot ograniczania pola napromieniowania . Zobacz w rozporządzeniach ( np obowiązek zakładania ochron ołowianych) , one szczegółowo wszystko określają. Zapytaj swojego behapowca i techników radiolgii. zwróć uwagę na przenośne aparaty RTG i czy jest informacja dla kobiet w ciąży – muszą informować o swoim stanie przed wykonaniem zdjęcia. Mam osobny problem jeżeli chodzi o zdjęcia RTG jako dokumentację medyczną – nie można ich skserować zgodnie z przepisami, dokumentacja stanowi wlasnosć pacjenta, ale niektórzy lekarze nie wydają zdjęć i zostają one w szpitalu. Jak to jest rozwiązane w innych zoz?

    #9635
    tamara
    Uczestnik

    N apoczątek trzeba zapoznać się z ustawa prawo atomowe. Ogólne i szczegółowe wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością w radioterapii, rentgenodiagnostyce i radiologii zab.określa rozp.MZ w spr. warunków bezpiecznego stosowania promien. jonizującego (Dz.U. 194, p.1625) do ustawy. RFozporządzeń jest mnóstwo.
    § 55. rozp. wskazuje,że należy wdrożyć szj, o którym mowa w § 9, do końca 2006 r. Możesz sprawdzić czy jest dokumentacja wskazana w par.9.
    zobacz jeszcze
    http://www.toya.net.pl/~kopce/xwprowadz.htm – diałania personelu pracowni http://www.termedia.pl/magazine.php?magazine_id=3&article_id=718&magazine_subpage=ABSTRACT
    Pozdrawiam 🙂

    #9637
    tamara
    Uczestnik

    Maksik 🙂 , mam pytanie
    art.18 ust4f.ustawy o zoz : Dokumentacja medyczna jest przechowywana przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu, z wyjątkiem: 2) zdjęć rentgenowskich przechowywanych poza dokumentacją medyczną pacjenta, które są przechowywane przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wykonano zdjęcie,
    czy z tego wynika,że dokumentacja zostaje w szpitalu, a może się mylę 😕 ? U nas RTG posiada swoje archiwum (szafy w jednym pomieszczeniu_ i tam są przechowywane zdjęcia. Pacjent przychodzi i wypożycza zdjęcie, zdarza sie ze nie oddaje.
    Pozdrawaiam 🙂

    #9641
    maksik
    Uczestnik

    Dokumentacja medyczna – historia choroby zostaje w archiwum medycznym , pacjenci przy wypisie otrzymują kartę informacyjną z pobytu na oddziale, a jeżeli chcą całą dokumentację to dostają poświadczone z a zgodnosć ksero ( odplatnie). Zdjęcia RTG jak pacjent potrzebuje to dostaje, ale niektórzy lrkarze uważają, że są one wlasnością szpitala i problem mamy np na ortopedii z tym. Pozdrawiam, Maksik

    #9833
    agnieszka-w
    Uczestnik

    Witam,
    w pracowniach RTG powinien być wdrożony system zarządzania jakoscią. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie na http://www.cmj. org.pl, w zakładce Radiologia/RTG.

    Pozdrawiam

    #9969
    maksik
    Uczestnik

    „Nie rzadziej niż raz w roku system zarządzania jakością w RTG podlega audytowi wewnętrznemu.” ( z rozporządzenia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego…)Czy chodzi tu o kliniczny audyt wewnętrzny, czy ” nasz” audyt wewnętrzny, czyli w planie audytu zapisuję audyt systemu jakosci w RTG?

    #10064
    agnieszka-w
    Uczestnik

    Z tego co ja wiem od kolegii zajmującego sie systemiami jakości w RTG to chodzi tutaj o audyt kliniczny a nie „nasz”.

    #10068
    maksik
    Uczestnik

    też tak myślę, dzięki

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.