piątek, 26 kwietnia, 2024

przygotowanie planu audytu

Home Forum Sektory Samorządy przygotowanie planu audytu

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #4343
    dorwol
    Uczestnik

    Witam wszystkich serdecznie
    Mam prośbę do audytorów z praktyką.
    Proszę odpowiedzcie mi czy prawidłowo postępuje przygotowując plan audytu
    1. po rozpoznaniu jednostki sporządziłam i rozdałam do wypełnienia wszystkim naczelnikom
    kwestionariusze z pytaniami jakie zadania realizują jakie sa z tym zwiazane ryzyka oraz stosowane mechanizmy kontrolne
    2. po otrzymaniu wypełnionych kwestionariuszy i odbytych rozmowach stworzyłam kwestionariusz w którym wyodrębnilam poszcególne obszary audytu ustanowiłam cztery kategorie ryzyka:
    istotność jakość zarządzania kontrola wewnetrzna czynniki zewnętrzne i cz. wewnetrzne
    3. ponownie udałam się z kwestionariuszami do naczelnikow z prośbą o wypełnienie ich z odpowiednią skalą ocen kategori ryzyka
    4. po wypełnieniu ich przystąpie do przygotowania planu ustawiając je w kolejności najwiekszego ryzyka
    za odpowiedzi będę wdzieczna

    #4345
    mama0454
    Uczestnik

    Nie zapomnij o kierownictwie. Ono ma z reguły nieco inne zdanie na temat ryzyk niż kierownicy poszczególnych komórek. Ta ocena bardzo ci się przyda.

    #4349
    adela
    Uczestnik

    Czy obszary o których mówisz, jednoznaczne są z zadaniami, które zamierzasz realizować? Bo w planie znajdują się zadania poddane analizie ryzyka. Skala ocen poszczególnych kategorii ryzyka podana przez naczelników może stanowić dla Ciebie tylko punkt wyjścia i podstawę do rzeczywistej oceny, bo to audytor ustala skalę ryzyka dla poszczególnych zadań. Ponadto, jak pisze „mama0454”, kierownik jednostki powinien według swojego osądu ustalić wagę dla każdego zadania. Ja swojemu szefowi przedstawiam ustaloną listę zadań z prośbą o przypisanie wagi według skali od 1 do 4. Jest to jeden z elementów oceny ryzyka, którą robi audytor.

    #4351
    dorwol
    Uczestnik

    witam i dziękuje za przydatne mi opinie
    ujete obszary audytu to planowane przeze mnie tematy zadań audytowych.
    Mam jeszcze jedno pytanie czy tematem zadania audytowego moze być: wymiana informacji pomiedzy wydziałami
    za odpowiedzi serdecznie dziękuje

    #4352
    adela
    Uczestnik

    Wymiana informacji mieści się w standardzie kontroli finansowej – środowisko systemu kontroli. Ujeta też jest w Raporcie Turnbulla w elementach sprawnego systemu kontroli wewnętrznej. Jest to ważny element funkcjonowania jednostki. Wydaje się, że od rodzaju firmy, jej struktury organizacyjnej, zależy, czy warto wymianę informacji potraktować jako odrębne zadanie audytowe. Równie dobrze może to być jednym z kryteriów oceny funkcjonowania kontroli wewnętrznej, czy jej części.

    #4353
    gapa
    Uczestnik

    Witam,
    Grocholski w swojej książce „Praktyczne aspekty audytu wewnętrznego” na str. 19 sugeruje chyba rozsądną strukturę czegoś, co nazywa „mapa organizacji”. Proponuje zidentyfikować Obszary Audytu Wewnetrznego czyli „każdy obszar działania jednostki, w obrębie którego audytor wyodrębnił obszary ryzyka do przeprowadzenia zadania audytowego”. Wyglada na to, że obszar audytu grupuje obszary ryzyka, które z kolei wyznaczają tematy potencjalnych zadań audytowych. Z tego co widziałem, w jednostkach samorządowych definiuje się kilka, góra kilkanaście obszarów audytu, a w każdym kilka lub kilkanaście obszarów ryzyka. Tylko w dużych jednostkach daje to więcej niz 100 obszarów ryzyka dla analizy na tym poziomie i planu. Potem, już w początkowej fazie realizacji zadania (sporządzanie programu zadania) następuje wyodrębnienie kluczowych procesów (dla których opisuje się „scieżki audytu”) i ewentualnie ponownie analiza na poziomie procesów, jeśli jest ich dużo i nie da się zbadać wszystkich w relizowanym zadaniu. Oczywiście przedstawiam tylko pogląd na tzw. „granulację”, który wydaje mi się sensowny, a nie „jedynie słuszny”.

    #4361
    dorwol
    Uczestnik

    Witam
    Chciałam serdecznie podziekować za dobre i praktyczne rady które dla takich osób jak ja które jeszcze błądzą w audycie ogromnie sa przydatne.
    dziękuje i zapewniam że będę was prosić o pomoc

    #4362
    wiolka
    Uczestnik

    Przepływ informacji staje sie szczególnie ważny w sytuacji, gdy jednostka ma jednostki podlegle czy nadzorowane.
    Ja bede realizować takie zadanie . Gdyby ktoś miał podobne – chętnie wymienię poglądy.
    Pozdrawiam

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.