poniedziałek, 17 maja, 2021

Rok obrotowy

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #3652
  1010
  Uczestnik

  Witam.
  Rok obrotowy w jsfp jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Szukam konkretnego przepisu mówiącego o tym wprost , czy należy to zinterpetować na podstawie ust. o rachunkowości i rozporządzeń w sprawie szczególnych zasad rachunkowości i sprawozdawczości.
  Pozdrawiam. 😀

  #3663
  terka
  Uczestnik

  moim zdaniem nie ma przepisu, który mówiłby o tym wprost. Najbliższy temu, co chcesz ustalić, jest paragraf 14 ust.1 rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad….. który mówi, ze jednostki kontynuujące działalność sporządzają sprawozdanie finansowe (bilans na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych (dzień bilansowy), tj na 31 grudnia (Dz.U. 01.Nr 153, poz. 1752) Wychodżąc od tego przepisu, wiążąc do z przepisem, że księgi zamyka sie na dzień dzień bilansowy, a ten dzień to jest ostatni dzień roku obrotowego – wychodzisz na to, że jest to rok kalendarzowy.
  Tak sądzę, nie wiem,może jest coś innego, ale nie spotkałam.
  Terka

  #3665
  1010
  Uczestnik

  Dzięki Terka za potwierdzenie. Ja też nie spotkałam nic innego.
  Pozdrowienia. 😀

  #3669
  Anonim
  Nieaktywny

  Definicję roku obrotowego wyjaśnia ustawa o rachunkowości art. 3 ust.1 pkt.9) cytuję częściowy zapis :rok obrotowy – rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych itd.
  Pozdrawiam

  #3694
  alkman
  Uczestnik

  Można interpretować ten stan np. tak:
  JSFP realizują budżety, a rok budżetowy = rok kalendarzowy (art. 95 i 165 ustawy o finansach publicznych), skoro księgi rachunkowe zamyka się na dzień kończący rok obrotowy (art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości) to brak uzasadnienia do stosowania w JSFP innego okresu niż rok kalendarzowy do określania roku obrotowego o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 9 uor.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.